Názory a argumenty

Martin Fendrych: Petr Pavel kráčí ve stopách Havla. To jsou paradoxy

Názory a argumenty

Martin Fendrych: Petr Pavel kráčí ve stopách Havla. To jsou paradoxy
Prezident Petr Pavel na startu Středoevropské Rally 2023

Plus

Prezident Petr Pavel kráčí ve stopách Václava Havla. To jsou paradoxy. Nechci nikoho naštvat, ale je to tak. Vlivný web Politico Pavla zařadil na seznam 28 osobností, které budou nejvíc ovlivňovat charakter Evropy v příštím roce.
Martin Fendrych

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Prezident Petr Pavel kráčí ve stopách Václava Havla. To jsou paradoxy. Nechci nikoho naštvat, ale je to tak. Vlivný bruselský web politik o Pavla zařadil na seznam 28 osobností, které budou nejvíc ovlivňovat charakter Evropy v příštím roce. Jeho vliv je vnímán pozitivně. Před více než třemi desítkami let patřil mezi nejvlivnější osobnosti Evropy a Havel, náš současný prezident, byl zařazen mezi snílky. Druhý Mars nemá výkonnou pravomoc, za to má vliv. U snílků je ovšem na prvním místě ukrajinský prezident Zelenskyj a na druhém ruský disident Navalnyj, který, jak píše o politikovi, sice chřadne v odlehlém ruském vězení, ale přece poskytuje inspiraci, provokuje disent a upozorňuje na Putinovo brutální zacházení s nepřáteli. Nejsou to tedy žádní snílci. Na gauči nad tabletem politikovi bral lidi, kteří se za své vize vší silou a denně zasazují. Další paradox u Petra Pavla ten to s ní lék je označen za jestřába v postoji k Číně a Rusku. Jasně a bez váhání podporuje Ukrajinu a horuje za rozšíření NATO. O takovém ocenění, o takové pověsti a vlivu se minulému prezidentovi Zemanovi ani nesnilo. Z postkomunistických zemí EU uspěl ještě Slovák Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise, který má na starosti Green Deal a slouží třetí období za sebou jako eurokomisař. Mezi tři nejvlivnější narušitele, kdy s Raptors server politiko zařadil maďarského premiéra Viktora Orbána. Máme tedy prezidenta, kterého v zahraničí vnímají jako silnou osobnost s velkým pozitivním, nikoli rozkladným vlivem. Jistě to souvisí s válkou na Ukrajině a s faktem, že Petr Pavel v letech 2015 až 2018 sloužil jako předseda vojenského výboru NATO a že svoje vojenské znalosti a kontakty nyní využívá k podpoře Rusy napadené a devastované země. Zařazení prezidenta Pavla mezi nejvlivnější osobnosti v Evropě nemělo v české veřejnosti velký ohlas. Stejně tak s námi nehnula opačně laděná zpráva z letošního května totiž ženám podle The Economist náleží druhá příčka v indexu klientelistického kapitalismu hned za Ruskem. My Češi se i 19 let po přijetí do EU nejvíc soustředíme sami na sebe, což nám škodí a zkresluje to náš pohled na okolní svět. Co ale úspěch a evropský vliv Petra Pavla vlastně znamená, že jsme si letos v lednu zvolili dobře. Těžko si představit, že by byl takto pozitivně ohodnocen Andrej Babiš, pokud by byl on vyhrál přímou volbu na Hrad. Těžké to je asi pro premiéra Petra Fialu. Prezident je na vládě zjevně nezávislý. Není to její člověk, občas spíš její oponent. Fiala u nás zoufale bojuje s obřím zadlužením, jeho vláda ztrácí oblibu veřejnosti, ale premiérovo pachtění server politiko neocenil. Ačkoliv byl loni prvním premiérem, který navštívil bombardovaný Kyjev. Fiala má ale šanci se o prezidenta a jeho velký vliv opřít. Pomohlo by mu to.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají