Názory a argumenty

Martin Horálek: Začíná advent

Názory a argumenty

Martin Horálek: Začíná advent
Roráty v kostele Filipa a Jakuba ve Zlíně

Plus

Prosvětlené ulice i nazdobená okna našich domů napovídají, že je konečně tu. Advent! Už jen to slovo. V antickém světě se používalo pro příjezd králů nebo císaře. Zkrátka cosi velkolepého a vznešeného.
Martin Horálek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Prosvětlené ulice i na zdobená okna našich domů napovídají, že konečně tu advent. Už jen to slovo antickém světě se používalo pro příjezd králů nebo císaře. Zkrátka cosi velkolepého a vznešené.

  • Tak jako řada jiných svátků, i advent se v průběhu staletí vyvíjel. Měla se jeho délka i způsob slavení, a tak je tomu dodnes třeba v okolí Milána, kde se uchovala Ambroz Jánská tradice, slaví advent šest týdnů, pravoslavní mají zase advent vymezen pevně. Díky používání juliánského kalendáře se ale pravoslavné svátky odehrávají jindy než ty naše. Ve všech dobách i tradicích měl ale advent jedno společné, a to především doba radostného očekávání. Západní církevní tradici se délka adventu nakonec ustálila na čtyřech nedělích s tím, že jeho začátek je pro mě. Čtvrtá adventní neděle je poslední nedělí před 25. prosincem. Období tří předcházejících nedělí pak určuje začátek adventní doby. Letošní advent je tím nejkratším možným, Štědrý den je totiž zároveň i čtvrtou adventní nedělí. To možná může být pro některé lidi trochu matoucí, nicméně z církevního hlediska není Štědrý den ještě vánočním svátkem v pravém slova smyslu. Ostatně ze stejného důvodu začíná půlnoční mše, kterou my máme tradičně spojenou se štědrovečerními oslavami, právě až o půlnoci, tedy v první minutě božího hodu vánočního 25. prosince. K adventu se v naší zemi váže ještě jedna krásná tradice roráty, starobylé mariánské zpěvy. Jejich kořeny nejspíš sahají až do 15. století, jsou národním kulturním klenotem. Název je odvozen ze vstupního zpěvu čtvrté neděle adventní a ten začíná slovy rorátech celý jde super, v překladu rosu dejte nebesa. Ačkoliv názvu rezonuje latina, jedná se o ryze české texty. Vznikaly především v utrakvistickém prostředí a provozovali je tzv. literátská bratrstva. Je zajímavé, že roráty sehráli důležitou roli i v obrozeneckém zápase o zachování češtiny. Jejich popularita mezi lidmi byla tak velká, že i v převážně germanizované prostředí se stále zpívali v původním českém znění. Stali se tak jazykovým jde potem, ze kterého národní buditelé mohli neomezeně čerpat.

  • Navzdory svému stáří nejsou roráty jen historickým artefaktem. Svou poetikou oslovují i dnešní lidi a jejich popularita opět roste. S adventem je spojeno ještě mnoho dalších zvyků a tradic. Věnce, koncerty, večírky, osvětlení, to všechno, byť různou formou, evokuje totéž radost ze života.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají