Názory a argumenty

Libor Dvořák: Věčná Alla

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Věčná Alla
Alla Pugačovová, na snímku z roku 2011

Plus

Toto pondělí oslavila významné životní jubileum, konkrétně pětasedmdesátiny, asi největší sovětská a postsovětská popová hvězda – Alla Pugačovová. Tato nesporná profesionálka, těžící nejen ze své hlasové výbavy, ale i ze samozřejmého vystupování na scéně, nevšední postavení v tehdejším uměleckém světě získala v 70. letech brežněvské stagnace. A počínaje perestrojkou si kvůli tomu nejednou musela vyslechnout spoustu peprných slov.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jsou hvězdy nebeské a my tenkrát byly hvězdy kremelské, řekla později. Trochu mě, ale spíš možná pobaveně žena, která u nás byla nejednou a zřejmě právem považována a označována za jakéhosi sovětského Guta v sukních. Ostatně v tom, že se sice etablovala v dobách nesvobody, ale svůj věhlas už si uchovala. Po celý svůj život se našemu věčnému Slavíkovi hodně podobá. Zajímavé je, že v posledních 10 až 15 letech se pokusila odejít do ústraní už několikrát, ale její posluchači jí to zatím nedovolili. Už dávno se pídila po muzikantské důchodů, ale nově se rodící okolností ji nutí neustále se vracet a činí znovu a znovu aktuální. Takto nečekaně se proměnila situace ve společnosti i v celé zemi. Říkám tomu hudební publicista Denis boj Jarinu. Zpěvačka, která si zakládá na tom, že se za Brežněva nikdy nenechala znásilnit k nějakým vyloženě prorežimním opusů a později zase k nějakým konjunkturální politickým prohlášením, se nakonec i s rodinou, podobně jako řada dalších významných umělců, ze země i s rodinou vystěhovala a na podzim 2022 své tradiční mlčení prolomil. Stalo se tak poté, co jejího manžela, humoristu maxima k auty, na který aktivně odsuzoval ruskou válku proti Ukrajině na sociálních sítích a své honoráře zasílal ukrajinským běžencům, ruské úřady označily cejchem zahraničního agenta a Labu lisovna pouhé dva dny poté na svůj Instagram napsala žádám, abych do řad zahraničních agentů v mé milované zemi byla začleněna i já, protože plně stojím za svým manželem poctivým, slušný a upřímným člověkem a neúplatný vlastencem, který své vlasti přeje jen prosperitu, mír, svobodu slova a konec dalších a dalších úmrtí našich chlapců ve jménu iluzorních cílů, co naší zemi proměnily v darebácký stát a činí životy našich lidí stále těžšími. A na Borisov na je bez ohledu na cokoli ve svém oboru zkrátka těžká KLASA, po které tu něco zůstane, i kdyby žádná prohlášení nečinil. A to se o diktaturu Putinovi rozhodně říct nedá. Potom tu zbyde jedině s malou. Čím dřív se to stane, tím snáz se to bude odstraňovat.

Ostatní také poslouchají