Téma Plus

K Východu, nebo na Západ? O tom nemělo Československo po válce jasno, vyřešil to až komunistický puč

Téma Plus

K Východu, nebo na Západ? O tom nemělo Československo po válce jasno, vyřešil to až komunistický puč
Návrat prezidenta Edvarda Beneše do vlasti

Plus

Nylonový věk, třetí republika a most mezi Východem a Západem. Tak se nazývá období necelých tří let Československa po skončení druhé světové války. Které osobnosti dominovaly veřejnému prostoru? Kdo mohl vydávat noviny a časopisy? A o čem se psalo? Existovalo téma, o kterém se psát nesmělo?
Pavel Hlavatý

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nylonový věk. Třetí republika, ale také most mezi východem a západem. Tak se nazývá v Československu období necelých tří let po skončení druhé světové války. Šlo přitom nesporně o důležitou křižovatku našich moderních dějin. Které osobnosti tehdy patřily ve veřejném prostoru k nejdůležitějším? Kdo tehdy mohl vydávat noviny a časopisy? O jakých tématech se psalo a existovala témata, o kterých se psát nesmělo? Na tyto otázky se pokusí odpovědět pořad Pavla Hlavatého.

  • Téma plus.

  • Necelé tři roky po skončení druhé světové války jsou obdobím, kdy je naděje plná. Euforie z obnovy Československa postupně slábla a měnila se u někoho ve strachu, u jiného ve lhostejnosti a o dalších ve fanatismus. V přepočtu něco jiného. Alespoň zpočátku však převládala v tehdejších médiích, politice i populární kultuře přirozená po válce a bezstarostnost.

Ostatní také poslouchají