Názory a argumenty

Karel Hvížďala: Vánoce, Chanuka a Kwanzaa

Názory a argumenty

Karel Hvížďala: Vánoce, Chanuka a Kwanzaa
Svíčky, Vánoce

Plus

Štědrým dnem vrcholí advent, což je slovo pocházející z latiny: adventus je příchod a jeho symbolem je čtyřramenný adventní svícen. Ten je inspirován židovským svátkem světel Chanukou. 
Karel Hvížďala

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Štědrým dnem vrcholí advent, což je slovo pocházející z latiny. Adventu je příchod a jeho symbolem je čtyř ramen i adventní svícen. Ten je inspirován židovským svátkem světel chanukou. Na první adventní neděli se zapaluje fialová svíčka proroků, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Na druhou adventní neděli zapalujeme druhou fialovou betlémskou strýčku symbolizující lásku. Třetí svíčka je růžová, pastýřská. Značí konec postního období a příchod Vánoc. A poslední čtvrtá andělská svíce je opět fialová. Letos ji budeme zapalovat na Štědrý den. Štědrost je zase druhá ze sedmi ctností pocházející pravděpodobně ze starého francouzského slova Xavi, té, které bylo odvozeno z latinského charita z. Představuje ochotu dávat, vyzývá k uskutečňování šlechetných myšlenek a činů a zároveň nám připomíná další ctnosti. První je pokora, druhou již zmíněná štědrost, třetí přejícnost, čtvrtou mírumilovnost, pátou cudnost, šestou střídmost a poslední sedmou ctností je činorodost, již zmíněná chanuky. Já je svícen zapalovaný během osmidenního židovského svátku. Chanuka. Bývá osmi rameny nebo devítiramenný. Dříve byl označován jako menora chanuka. Dnes jen menora. Chanuka oslavuje znovu vysvěcení chrámu po úspěšných židovské vzpouře, které se říká Marka blízké povstání. Podle talmudu našli Židé dostat i k rituálního čistého oleje v pouze pro jeden den ale oheň hořel zázrakem osm dní. Proto máme Nora osm svíček. Na svícnu je tradičně ještě devátá svíce zvaná Tamáš hebrejsky druhá slouží ale jen k zapalování ostatní svící a předává nezasvěcené světlo ke světlu chanukových svící, které je zakázáno využívat pro jiné účely, než je v oslabování a předávání příběhů chanuky po vzoru křesťanů si Židé dávají i v tyto dny dárky ve Spojených státech se Slavií díky velkému množství Afričanů i firmám, za což je týden trvající svátek oslavující africkou kulturu a připomínající její odkaz. I v. Typické pro tento svátek je zapalování svíček na svícnu zvaném kytara. Svátek je slaven v období od 26. prosince až do prvního ledna lidé deklarují své domy třemi barvami červenou, černou a zelenou. Slaví se sedm dní, zapalují se svíčky a pokračuje se tzv. dny bací úlitbou, což je rituální odlévání tekutiny, které vyvrcholí slavnostní hostinou a předáváním dárků. Oslabuje se jednota sebe, určení kolektivní práce, odpovědnost v Družstevní ekonomika, účel, kreativita a víra byl vytvořen Ronem Kalinkou a poprvé byl slaven v roce 1966. Vánoce se všude slaví trochu jinak, ale nejpřekvapivěji asi v Japonsku tuků. Tam oslavy dorazili pozdě a prý díky reklamě, která startovala v roce 1974, tráví většina Japonců Štědrý den v síti restaurací KFC nad Francouzkou Marií. Té zvítězil americký byznys.