Názory a argumenty

Jefim Fištejn: Trumpův veřejný obraz se lepší

Názory a argumenty

Jefim Fištejn: Trumpův veřejný obraz se lepší
Bývalý americký prezident Donald Trump

Plus

Deník The New York Times spolu s agenturou Sienské univerzity organizovaly průzkum veřejného mínění, aby zjistily, jak se nyní, po 4 letech prezidentování Joea Bidena, změnil postoj voličů k výkonu jeho předchůdce Donalda Trumpa. S výsledkem dotazovací akce určitě nebyly spokojeny.
Jefim Fištejn

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Deník The New York Times spolu s agenturou z brněnské univerzity organizovali průzkum veřejného mínění, aby zjistili, jak se nyní po čtyřech letech prezidentování Joa Bidena změnil postoj voličů k výkonu jeho předchůdce Donalda Trumpa. S výsledkem dotazovací akce určitě nebyli spokojení. Ve zvláštní analýze výsledků z pera svých redaktorek Lajzy Lenerové a Rus Ivan Melnikov se deník pokusil vysvětlit, proč nečekaně kladné hodnocení Trumpova výkonu je vcelku normální a na průběh prezidentského klání v letošním listopadu nemůže mít žádný dopad. Ukázalo se, že zatímco před volbami v roce 2020 jen 39 % Američanů bylo spokojeno s dědictvím po Trumpovi. Nyní celá polovina dotázaných má za to, že stav země značně vylepšilo jeho vládnutí pokládají za dobu ekonomické prosperity a posílení národní bezpečnosti. Tento posun ve voličských náladách je o to překvapivější, že se odehrává na pozadí tuctu soudních žalob proti němu. Nejbližší soudní líčení započne doslova v těchto dnech v New Yorku, kde obvodní soudce podle nejpřísnějších stranických kritérii bedlivě lustruje členy poroty. Není bez zajímavosti podívat se na výsledky průzkumu z hlediska toho, ve kterých oblastech nahlíží Američané Trumpův výkon lépe než před čtyřmi lety a ve kterých se jejich názor nezměnil. Jenom národohospodářské úspěchy dodatečně doceňuje o 10 % více dotázaných než dříve. O devět % více má za to, že zanechal zemi v lepším stavu, než převzal od předchůdce. O osm % více má kladný názor na to, jak udržoval zákon a pořádek. Dokonce jeho způsob zvládnutí covidové epidemie nyní doceňuje o tři % více lidí než tehdy. Jen jeho vztah k ženám zaznamenal o čtyři % klesající hodnoceni. Za to o celých 11 % přibylo těch, kdo poklad a jeho volbu v listopadu za jistější. 42 % dotázaných hodnotí Trumpovo prezidentování jako převážně dobré. Komu se tato známka zdá být průměrná, měl by vědět, že Joea Bidena takto pozitivně hodnotí jen 25 % dotázaných. Připomenu, že mluvíme o analýze redakčních komentátorů deníku The New York Times, který je pokládán za mimořádně nepřátelský vůči Trumpovi a celému jeho hnutí. Je to v podstatě hlásná trouba Demokratické strany. Komentátoři z The New York Times se svými sympatiemi či antipatiemi vůbec netají, ba naopak, pokládají je za jediné možné. Výsledek průzkumu je musí hodně bolet, a tak jej vysvětluje americkou zvyklosti časem vylepšovat veřejný obraz bývalých státníků. I George Bush je nyní hodnocen podstatně lépe, než jak byl vnímán ve své době. Mezi předchozími prezidentem Trumpem však existuje jeden podstatný rozdíl. Žádný z nich již nekandiduje na nejvyšší funkci ve státě, zatímco Trump ano.

Ostatní také poslouchají