Názory a argumenty

David Klimeš: Vnitro nezvládá organizovat volby

Názory a argumenty

David Klimeš: Vnitro nezvládá organizovat volby
Denisa Rohanová před svou pražskou kanceláří

Plus

Ještě na počátku týdne jsme si mysleli, že mezi devítkou prezidentských kandidátů je Denisa Rohanová, Karel Diviš naopak mimo. Jenže pak se na práci ministerstva vnitra podíval Nejvyšší správní soud. Zmatky jsou neomluvitelné. Soudce Radan Malík prohlásil, že „při kontrole zjistil Nejvyšší správní soud elementární chyby“. Úředníci vnitra museli vědět, že v případě podnikatele Diviše jde o každý podpis, protože mu úřad uznal 49884 podpisů z potřebných 50 tisíc.
David Klimeš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ještě na počátku týdne jsme si mysleli, že mezi devítkou prezidentských kandidátů je Denisa Rohanová, Karel Diviš naopak mimo. Jenže pak se na práci ministerstva vnitra podíval Nejvyšší správní soud a najednou je to naopak. Zmatky jsou neomluvitelné a rozhodnutí soudu pro vnitro devastující. Soudce Radan Malík doslova prohlásil, že při kontrole zjistil Nejvyšší správní soud elementární chyby. Úředníci vnitra přitom museli vědět, že zrovna v případě podnikatele Diviše jde o každý podpis, protože mu úřad uznal 49884 podpisů z potřebných 50000. Nyní jsou tři, hodil 34 a rázem je Diviš zpět ve hře. Kolik chyb ale vlastně je v počítání podpisů, na které kandidáti vynaložily miliony a spoustu energie? To už se asi nikdo nedozví. To bohužel není jediná hloupost, za kterou nese ministr vnitra vít Rakušan nepochybnou politickou odpovědnost. Bláznivý byl i případ Rohanové, kterou vnitro proti vší logice pustilo do voleb na základě podpisů zákonodárců, kteří už dávno zákonodárci nejsou. Vnitro tak znectilo základní pilíř ústavnosti, že zákonodárce může vykonávat svůj mandát jen po určený čas. Vít Rakušan jistě nemusí být elitní volební právník, ale ručí za to, že jeho úřad nebude takto bizarně znevažovat svátek demokracie. O problémech prezidentské volby přitom víme již od té první a problém ověřování podpisů se řeší nejpozději od té druhé. Přesto ministr vůbec nepřipravil úřad na tu třetí volbu. Omezil se na alibistický výrok, že po prezidentských volbách si na to sedne s náměstky, protože zákon zaslouží zpřesnit skvěle. Jen není jasné, proč se to nestalo před volbami, které má zajišťovat. Vlastně ještě vůbec nevíme, co z tohoto šlendriánu vnitra vzejde. Může klidně nastat absurdní, leč kvůli vnitru reálná situace, že až Diviš s velkou pravděpodobností ve volbě zvítězí. Celé volby napadne, protože mu bylo upřeno 19 dnů kampaně. Komické, leč bohužel možné. Teď je samozřejmě všechna pozornost upřena na prezidentské volby, ale Rakušanovo vnitro už bohužel nezvládl. O druhé volby za sebou, když se konaly na podzim ty komunální, najednou nešlo to, co předtím šlo u sněmovních voleb, a to umožnění hlasování osobám s COVIDem či podezření. Ještě každý se asi přitom pamatuje, jak lidé v pláštích obcházeli domácnosti v karanténách či se volilo z auta. Rakušan s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem prostě jen zapomněli přijmout potřebné §, takže 1000 lidí bylo upřeno volební právo. Tehdejší argumentace Rakušana, že to stejně nebude mít na výsledky voleb žádný vliv, byla v demokracii něco zcela neuvěřitelného. Jeden by tak čekal, že se ministr poučí a bude svému úřadu jakožto organizátorovi voleb přikládat už konečně patřičný důraz. Nestalo se a zmatek před prezidentskými volbami je toho bohužel velmi smutným důkazem.

Ostatní také poslouchají