Téma dne

Přímá volba je experiment, který se nepovedl. Ani po deseti letech do našeho systému nezapadla, hodnotí ústavní právník Wintr

Téma dne

Přímá volba je experiment, který se nepovedl. Ani po deseti letech do našeho systému nezapadla, hodnotí ústavní právník Wintr
Volby, ilustrační foto

Plus

Nejvyšší správní soud zrušil dvě rozhodnutí ministerstva vnitra. Prezidentských voleb se tak zúčastní také podnikatel Karel Diviš. Dál naopak soud nepustil Denisu Rohanovou, kterou podpořili výhradně členové bývalé sněmovny. Její kandidátní listinu tak resort podle soudu vůbec neměl brát v potaz.
Renata Kropáčková

Hosté:
Jiří Dienstbier, někdejší senátor, ministr a neúspěšný prezidentský kandidát před deseti lety
Marek Benda (ODS), místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru
Jan Wintr, ústavní právník z Katedry teorie práva a právního učení Právnické fakulty UK
Jiří Pehe, politolog, ředitel New York University Prague

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak zásah Nejvyššího správního soudu do sestavy prezidentských kandidátů ovlivní lednové volby? Je nutné změnit registrační proces pro volbu prezidenta, nebo spíše sladit výklad zákonů mezi soudy a ministerstva vnitra? A jak je usazena přímá volba hlavy státu v systému české parlamentní demokracie? Otázky, které zazní v dnešním tématu dne. U mikrofonu je Renata Kropáčková.

  • Téma dne ČRo.

  • Státní volební komise dnes vylosuje volební čísla pro devět prezidentských kandidátů. Poté, co Nejvyšší správní soud včera zrušil dvě rozhodnutí ministerstva vnitra, se lednových prezidentských voleb zúčastní také podnikatel Karel Diviš. Ministerstvo ho původně registrovalo kvůli nedostatku podpisů občanů. Do voleb naopak soud nepustil Denisu Rohanovou, kterou podpořili výhradně členové bývalé sněmovny. Její kandidátní listinu tak resort podle soudu vůbec neměl brát v potaz. Rohanová se obrátí na Ústavní soud stejně jako Karel Janeček, který se nedostal přes hranici 50000 občanských podpisů. Nejvyšší správní soud navíc včera doporučil politikům zvážit změnu registračního procesu pro volbu prezidenta. Systém sběru a ověřování podpisů je podle něj těžko udržitelný. Naším hostem k tomuto tématu je teď Jiří Dienstbier, někdejší senátor, ministr a také neúspěšný prezidentský kandidát před 10 lety. Vítejte. Dobrý den. Dobrý den. Jak vnímáte ten zásah Nejvyššího správního soudu do sestavy prezidentských kandidátů? Jste s ním souladu?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají