Návraty do minulosti

Historie české koruny: Od keltských statérů přes denáry, brakteáty, groše, tolary i rýnské zlatky. Kdy se začalo platit korunou?

Návraty do minulosti

Historie české koruny: Od keltských statérů přes denáry, brakteáty, groše, tolary i rýnské zlatky. Kdy se začalo platit korunou?
česká koruna

Rádio vašeho kraje

Název našeho platidla – koruny – pochází od odznaku panovnické moci a my Češi jsme jediní z teritoria někdejší Rakousko-Uherské monarchie, kteří název měny nikdy nezměnili a udrželi si ho dodnes.
Jitka Škápíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Česká koruna. Název našeho platidla koruny pochází od odznaku panovnické moci a my Češi jsme jediní z teritoria někdejší rakousko-uherské monarchie, kteří název měny nikdy nezměnili a udrželi si ho dodnes. Nejstarším platidlem na našem území byly keltské z Tater. I v průběhu času přišli denáry, brakteáty, groše, tolary, krejcary. Od poloviny 18. století se pak hlavním platidlem habsburské monarchie staly rýnské Zlatky, které známe z písničky kolo, kolo mlýnský za čtyři rýnský. Od druhého srpna 1892 však Zlatky vystřídala korun jako jeden ze symbolů monarchie měla po jejím rozpadu namále. V nově vzniklém Československu se totiž horečně diskutovalo o změně názvu platidla. Ve hře byl den a Hart.

  • Lev, Rašín nebo Říp. Dílčí jednotkou mohl být groš, káně, Drábek, Burke či řepa. Nakonec však zvítězila československá koruna a haléř. Přídavné jméno se měnilo. Koruna byla československá, protektorátní a po rozpadu federace vznikly dvě samostatné měny Kč a Sk u našich východních sousedů vydržela necelých 16 let, v roce 2009 ji nahradilo euro. V Česku je přechod na jednotnou evropskou měnu také v plánu, ovšem bez konkrétního data, a tak česká koruna zatím stále přežívá.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají