Natura

Centra velkých měst budou v letních vedrech k nepřežití a ochladit je nepůjde. Sázet do nich nové stromy je drahé a bláhové, říká odborník

Natura

Centra velkých měst budou v letních vedrech k nepřežití a ochladit je nepůjde. Sázet do nich nové stromy je drahé a bláhové, říká odborník
Fontána

Plus

Z globálního hlediska patříme k zemím žijícím ve vodním blahobytu. Proto si většina lidí ani nevšimla, že je 22. března Světový den vody. Slaví se z iniciativy OSN už od roku 1993 a tento rok má podtitul „Urychleme změny, dokud je čas“. Víme ale, kolik máme času? A máme vůbec vůli dělat nějaké změny?
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Noční obloha bude oblačná až polojasná, místy až skoro jasná. Teploty v noci klesnou na sedm až tři stupně. Zítra čekáme polojasno až oblačno, teploty 11 až 15 °C. Takové byly zprávy.

  • Z globálního hlediska patříme k zemím žijícím ve vodním blahobytu. Proto si většina lidí ani nevšimla, že jsme si tento týden připomínali světový den vody. Slaví se z iniciativy OSN už od roku 1993 a tento rok měl podtitul urychleme změny, dokud je čas. Víme ale, kolik máme času a máme vůbec vůli dělat nějaké změny. Umíme si představit, co se stane s krajinou, když nebude pršet například měsíc. A máme představu, jak přežijeme ve městech, kde bude v létě 45 stupňů. Vyschnou v budoucnu naše řeky a potoky? Jak se dá ovlažit a zavodnit krajina a jak obydlené aglomerace. O tom všem bude dnešní Natural, v níž se podíváme do Prahy, středních Čech a do Brna. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková. Na tu tak milí posluchači, já vás srdečně zdravím spolu s mým dnešním hostem, jímž je prof. Jakub Hruška z ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. Dobrý den.

  • Dobrý den. A nacházíme se společně v lokalitě kousek od Prahy, která se jmenuje Zmrzlík. Kolem nás je spousta koní, ale my jsme tady hlavně kvůli tomu, abychom si prohlédli tu krajinu, kterou tady vidíme. Tento týden jsme oslavovali světový den vody, ale když se tak dívám kolem sebe na ta pole, ať už tady na naší levé straně nebo na té pravé nebo dokonce i na ta místa, kde se pasou ty koně, tak to moc zavodněni nevypadá.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají