Natura

Bystrozraký a bystrosluchý samotář, po němž touží pytláci: rys ostrovid vidí kořist ve tmě na 300 metrů a slyší i 80 metrů vzdálenou myš

Natura

Bystrozraký a bystrosluchý samotář, po němž touží pytláci: rys ostrovid vidí kořist ve tmě na 300 metrů a slyší i 80 metrů vzdálenou myš
Rys

Plus

Když mluvíme o návratu velkých šelem do naší přírody, každý řeší vlky a medvědy, ale málokdo si vzpomene na rysa ostrovida. Zahlédnout tuto největší středoevropskou a velmi plachou divokou kočku ve volné přírodě je téměř nemožné a odborníci detekují jeho pobyt podle stop, chlupů a trusu. 
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když mluvíme o návratu velkých šelem do naší přírody, každý řeší vlky a medvědy, ale málokdo si vzpomene na rysa ostrovida. Zahlédnout tuto největší evropskou a velmi plachou divokou kočku ve volné přírodě je téměř nemožné a na našem území dnes žije slabá stovka rysů, kteří jsou bohužel stále terčem pytláků. Jejich pohyb se snaží monitorovat tzv. rysí hlídky Hnutí DUHA. Po stopách rysů jsme se vydali s jejich dlouholetou koordinátorkou Josef Volfovou a s řediteli šumavského a Krkonošského národního parku. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková. Na tu.

  • Tak milí posluchači a my se nacházíme na jednom kouzelném místě na Prachaticku se naši dnešní průvodkyní Josefa Volfovou. Dobrý den. Dobrý den z Hnutí DUHA. Tady je překrásná příroda, poměrně nepřístupný terén. Je tedy hodně skalek a takových strmých převisu. A to je asi to Josefu, kvůli čemu jste mě sem zavedla? Protože to je asi ideální bydliště.

  • Rysí. Přesně tak. Tato místa jsou v naší přírodě. Je neskutečně důležitá pro toho rysa. A nejen samozřejmě nejen pro něj. Nedostane se sem moc lidí. Pokud tady člověk najde opravdu opatrně, tak si klidně může zlomit nohu. Sklo, to někde po skalách. A to jsou ta místa, kde má ten rys klid a zároveň tyto místa vyhledává vlastně k i kvůli úkrytů, protože rysice rodí ta koťata někde v brlohu, právě takto ve skalách nebo pod vývraty stromů. A musí mít opravdu jistotu, že v tom místě není rušena. A v nějaké poměrně blízké vzdálenosti odtud tak vlastně chodí i lovit. Takže tato klidová místa a ty rezervace, tak jsou opravdu pro toho rysa klíčové.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají