Natura

Po stopách šumavských lesních duchů. Když los nechce, tak ho nespatříte

Natura

Po stopách šumavských lesních duchů. Když los nechce, tak ho nespatříte
Los evropský

Plus

Los evropský byl, stejně jako řada dalších druhů, dříve tradiční součástí české přírody. Tedy dokud nepřišel člověk a ve středověku ho nevyhubil. Losi se ale nedali a po druhé světové válce k nám začali opatrně pronikat z Polska. Nakonec vytvořili malé, ale zdánlivě stabilní populace v jižních Čechách, zejména v okolí Třeboně a v pohraničním pásmu na Šumavě. A v šumavských hvozdech úspěšně vydrželi až dodnes.
Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jsou to samotářští duchové lesa, které jen těžko spatříte, pokud oni sami nebudou chtít. V dnešní na to, že si budeme povídat o populaci losů evropských, kteří obývají Národní park Šumava. Správa parku od loňského roku provádí monitoring počtu těchto majestátních zvířat, která na jih Čech migrují z Polska. My dnes zkusí mají jednoho losa stopovat a podíváme se, jak to vlastně vypadá, když se tento velký přežvýkavec vydá na oběd. Příjemný poslech přeje Ondřej Novák.

  • Na tu.

  • Jsme kousek od Lipna a prodíráme se hustým mladým lesem se zoologem ze Správy Národního parku Šumava Vladimírem Dvořákem a snažíme se vystopovat losy. Šumavský národní park totiž provádí monitoring těchto zvířat. A my se teď podíváme, jak takový monitoring vypadá. A kdo ví, možná najdeme i nějaké losí stopy.

Ostatní také poslouchají