Leonardo Plus

Zmizely pozitivní zmínky legionářů z učebnic, nahradili je Rudoarmějci, říká historik o 50. letech

Leonardo Plus

Zmizely pozitivní zmínky legionářů z učebnic, nahradili je Rudoarmějci, říká historik o 50. letech
Historická fotografie československých legionářů

Plus

Českoslovenští legionáři za první světové války, v době, kdy ještě samostatný stát Čechů a Slováků neexistoval, opanovali obrovskou část Sibiře, aby se pak před sto lety vrátili konečně do vlasti a významně ovlivnili politické a společenské klima první republiky. „V meziválečném, válečném a poválečném období se tito vojáci objevují mimo armády i ve státní službě, například ministerstvu zahraničích věcí,“ popisuje další osudy legionářů v Leonardu Plus historik Dalibor Vácha.
Ivan Malý, Ondřej Čihák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Byli příslušníky československé armády v době, kdy jejich stát ještě neexistoval. V době občanské války v Rusku oponovali ohromnou část Sibiře a svými činy pomohli ke vzniku a uznání první Československé republiky. Domů se vrátili před 100 lety a jejich odkaz formoval československou společnost po desítky let. Zanechali za sebou výraznou stopu v české paměti a i nezpochybnitelný odkazu moderní české kultuře. V poválečné době se jim začalo říkat legionáři a fenoménu ruských legií se budeme věnovat v dnešním pořadu Leonardo. Plus. Hezký poslech vám přeje Ivan Malý.

  • Leonardo plus.

  • Tématem pořadu Leonardo plus jsou ruští legionáři. Přesněji řečeno jejich odkaz a vliv v meziválečném Československu i v době po komunistickém převratu v roce 1948. Jakou roli hrály při vzniku Československa a co jim jejich působení v legiích přineslo? Jak důležitou složkou prvorepublikové společnosti byly, o tom budeme hovořit s historikem Daliborem Váchou, který se studiu legionářské problematiky věnuje již 20 let. Dobrý den. Dobrý den. V době svých největších úspěchů ovládali čeští a slovenští legionáři hlavní železniční uzly na Sibiři dokázali vzdorovat rostoucí moci bolševických jednotek, hrát důležitou mezinárodní roli v boji o budoucnost Ruska. O jaké době to mluvíme a jak se do této pozice naši legionáři vůbec dostali?

Více z pořadu