Návraty do minulosti

Čechoslováci v RAF nemohli bránit svou zemi, tak bojovali v cizině. Po návratu do vlasti však mnozí hrdinové skončili ve vězení

Návraty do minulosti

Čechoslováci v RAF nemohli bránit svou zemi, tak bojovali v cizině. Po návratu do vlasti však mnozí hrdinové skončili ve vězení
Dokumentární film Good Old Czechs je příběhem českých letců RAF

Rádio vašeho kraje

Československo bylo od počátku v popředí světového letectví, a to jak civilního, tak i vojenského. Pověstné heslo za První republiky znělo: Vzduch je naše moře.
Marek Mojžíšek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Čechoslováci v r. A. F. Československo bylo od počátku v popředí světového letectví, a to jak civilního, tak i vojenského. Pověstné heslo za první republiky znělo vzduch je naše moře. Po Mnichovské dohodě bylo jasné, že letci nebudou moci bránit svou zemi. Mnozí se rozhodli odejít a bojovat jinde. Většina prchala přes Polsko do Francie a už tam se zapojili do boje. Po pádu Paříže následoval odchod přes kanál La Manche do Británie. Bylo ti sloužili nejprve v britských a polských útvarech. Od července 940 však pod křídly britského královského letectva fungovala první samostatná stíhací peruť složená pouze z Čechoslováků.

  • Legendární 300 desítka peruti jsme nakonec měli čtyři, jak stíhací, tak bombardovací a jejich příslušníci se vyznamenali v bitvy o Británii i v konečném úsilí o porážku nacismu. Na svém kontě měli 365 sestřelených nebo silně poškozených nepřátelských letadel. Československými perutěmi RAF prošlo více než dva a půl 1000 mužů.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají