Leonardo Plus

SpaceX je úspěšná, protože se nebojí selhání. Na start tak klidně postaví i testovací raketu, chválí publicista Majer

Leonardo Plus

SpaceX je úspěšná, protože se nebojí selhání. Na start tak klidně postaví i testovací raketu, chválí publicista Majer
Start rakety Starship

Plus

Dušan Majer ze serveru Kosmonautix.cz popisuje, proč skončil první zkušební start Superheavy Starship – největší a nejsilnější rakety všech dob – explozí. Inženýři týmu SpaceX jsou s letem spokojeni, protože získali cenná data. Není ale testování kosmických technologií metodou pokus-omyl neseriózní?
Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V ní testovací start znovupoužitelného kosmického dopravního systému Starship a ke kterému došlo 20. dubna, skončil explozí. Více než 100 m vysoká raketa se po několika minutách po odpoutání se od startovní rampy začala kymácet a následně vybuchl. A od té doby se na veřejnost postupně dostala řada informací o tom, co letu předcházelo, jak firma SpaceX přistupovala k přípravám na start a proč nakonec došlo k předčasnému výbuchu tohoto slibného nosiče, který má možná jednou v budoucnu dopravit i první lidi na Mars. Vše podstatné se dozvíte v následujících minutách v pořadu Leonardo. Plus od mikrofonu zdraví Ondřej Novák.

  • Leonardo.

  • Po lince do Jihlavy jako už tradičně zdravím a popularizátora kosmonautiky Dušana Majera ze serveru kosmonautiky. Cz. Dobrý den. Dušane. Krásný den. Pro pravidelné posluchače naší hodinky vesmíru a kosmonautiky určitě není to jméno Starship žádnou novinkou. K prvním testovacím skokům tohoto nosiče došlo už na konci roku 2020 a o vývoji navíc pravidelně informuje i šéf SpaceX miliardář Elon Musk. Než se spolu vrhneme na ta dostupná fakta a zeptám se nejdřív. Dušane, jaký to pro vás byl pocit konečně vidět o přenos tady toho dlouho očekávaného startu. A co jste si pomyslel, když raketa nakonec po těch několika minutách letu explodovala?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají