Leonardo Plus

Na srážky s mikrometeoroidy je Webbův teleskop připraven. Cenná data bude posílat dál, věří expert

Leonardo Plus

Na srážky s mikrometeoroidy je Webbův teleskop připraven. Cenná data bude posílat dál, věří expert
Webbův teleskop zachytil také jasnou hvězdu ve středu planetární mlhoviny NGC 3132

Plus

Vesmírný teleskop Jamese Webba si během prvních měsíců provozu vysloužil jen chválu. Nejen vědecký svět je doslova ohromen daty, která poskytuje, a to jsou pozorování teprve v počátcích. Přesto ale má za sebou první a rozhodně ne poslední srážku s vesmírným objektem, který poškodil jeho část.
Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jedné. Dalekohled Jamese Webba ohromil co o světovou veřejnost prvními vědeckými snímky dalekého kosmu. Zachycují vesmír krátce po jeho vzniku, vzdálené galaxie nebo exoplanetu. A to teleskop ještě neukázal zdaleka vše, co umí. Více už je v dnešní hodince vesmíru a kosmonautiky od mikrofonu zdraví Ondřej Novák.

  • Leonardo.

  • Ve studiu vítám Jana spratka, odborného pracovníka Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy. Dobrý den. Dobrý den. Za uplynulý více jak už týden NASA zveřejnila hned několik snímků za webová vesmírného dalekohledu. Který vy osobně máte zatím nejraději?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají