Věda Plus

Astronomové zveřejnili snímek supermasivní černé díry z naší galaxie

Věda Plus

Astronomové zveřejnili snímek supermasivní černé díry z naší galaxie
Astronomové zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru galaxie Mléčná dráha

Plus

Skvělý úspěch hlásí astronomové, když se jim podařilo zachytit supermasivní černou díru v naší galaxii. Potvrdili tak předpovědi Alberta Einsteina o její existenci. Jak takový snímek vzniká, popisuje ředitel Astronomického ústavu Akademie věd Michal Bursa. Ve Vědě Plus také uslyšíte o tom, že huseníček rolní by mohl růst i na Měsíci. Měsíční půda zvaná regolit je přitom naprosto odlišná od té ze Země. 
Jan Burda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jedna +.

  • Na observatoři v Ondřejově byla dokončena jedinečná instalace červen kovových teleskopů, které se tak stali největšími dalekohledy u nás. Dvojice zobrazovacích teleskopu slouží k zachycení vysokoenergetického gama záření, které se jiným způsobem nedá měřit a může se tím pádem zjistit, odkud přiletěli kosmické částice a fotony. V Ondřejově natáčela Eva Kézrová.

  • Červenkovou. Dalekohled tady v Ondřejově vypadá tak trochu jako červený stožár. Naležato má zhruba tak 15 m, přičemž v té spodní části jsou obrovská zrcadla a celkem o průměru nějakých čtyř m. A právě ta by měla měřit gama záření.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají