Leonardo Plus

Politici jako by netušili, že tu jsou mladí lidé. Přehlíží jejich představu o budoucnosti české ekonomiky, míní historička Doležalová

Leonardo Plus

Politici jako by netušili, že tu jsou mladí lidé. Přehlíží jejich představu o budoucnosti české ekonomiky, míní historička Doležalová
Historička ekonomie Antonie Doležalová

Plus

Snížení byrokracie, posílení sebevědomí, zlepšení systému vzdělávání a strategické investice jsou cestou, kterou se má Česko podle premiéra Petra Fialy (ODS) vydat. Pro širší restart je ale mimo jiné důležité, aby se Česko například odstřihlo od dotační ekonomiky. „Dotace deformují trh. Podnikatelé si to moc dobře uvědomují, ale samozřejmě je využívají, pakliže hrají v jejich prospěch,“ domnívá se historička ekonomie Antonie Doležalová.
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Snížení byrokracie, posílení sebevědomí, zlepšení systému vzdělávání a strategické investice jsou cestou, kterou se má Česko v příštích dekádách vydat podle premiéra Petra Fialy z ODS, abychom opět patřili k nejvyspělejším zemím světa. Předseda české vlády ve své vizi řekl, že přešlapujeme na křižovatce a nevíme, kam jít. Přitom my sami bychom měli mít ambice naplno využít geografy.

  • Jakou polohu uprostřed Evropy a ekonomický i lidský potenciál? A stát se onou hlavní evropskou křižovatkou, přes kterou bude byznys i kultura se střetávat a potkávat.

  • Je to správně vybraná role pro českou ekonomiku a českou společnost a máme pro ně opravdu ty správné předpoklady, a to i ty historické. Právě toto bude naším dnešním tématem. Ve studiu vítám historičku ekonomie Antonií Doležalovou, která působí na institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Na Robbinsem koalice v Cambridge a také Historickém ústavu Akademie věd. Vítejte ve studiu. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají