Leonardo Plus

Pod kůží jsme všichni Afričani. Světlá pleť je poměrně nedávná mutace, říká biolog a teolog Vácha

Leonardo Plus

Pod kůží jsme všichni Afričani. Světlá pleť je poměrně nedávná mutace, říká biolog a teolog Vácha
„Rasismus nemůžete obhajovat biologicky,“ říká v pořadu Leonardo Plus molekulární přírodovědec a teolog Marek Vácha.

Plus

Kdo je člověk? Jak nám rozluštění genomu pomohlo odpovědět na tuto otázku? A je obraz člověka díky vědě zřetelnější, nebo se jen víc zkomplikoval?
Eva Hůlková, Ondřej Čihák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Kdo je člověk? Otázka, kterou si jako živočišný druh klademe od chvíle našeho sebe uvědomění. S tím, jak se rozvíjí věda, její poznatky a metody, můžeme dostávat důkladnější a podrobnější odpovědi na tuto otázku. Znamená to ale, že máme o sobě více jasno, že obraz člověka v celé jeho vývojové linii je zřetelnější, nebo je tomu spíše naopak a každý nový poznatek o lidském rodu generuje řadu dalších a dalších otázek. Otázku, kdo je člověk, vnímá náš dnešní host, přírodovědec a teolog Marek Vácha, dokonce jako nejdůležitější otázku současné EU. Proč vlastně budeme o tom v různých souvislostech mluvit právě teď? Od mikrofonu zdraví Eva Hůlková.

  • Leonardo plus.

  • Tak tedy ještě jednou ve studiu vítám pana doktora Marka Váchu, přednostu ústavu etiky a humanitních studií třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy, přírodovědce, teologa, spisovatele a pedagoga. Na úvod přece jenom něco osobního. Je zřejmé, že popularizaci vědy považujete vlastně za hodně důležitou. Moje otázka je velice jednoduchá, jednoslovná. Proč?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají