Leonardo Plus

Ochladí oxidy síry planetu? Nemyslím si, směje se vědec Hollan. Lepší je investovat do obnovitelných zdrojů

Leonardo Plus

Ochladí oxidy síry planetu? Nemyslím si, směje se vědec Hollan. Lepší je investovat do obnovitelných zdrojů
Komín nad elektrárnou Počerady

Plus

Vlny veder, požáry, které přišly dřív než obvykle, na některých místech planety naopak silné deště a záplavy. Červenec 2023 byl vůbec nejteplejším měsícem od začátku měření. Za horky ale nestojí jen spalování fosilních paliv a produkce oxidu uhličitého, ale paradoxně i hromadné odsiřování. „Malinké kapičky kyseliny sírové vytváří vzduch bělejší, a tak na zem dopadne méně slunce,“ vysvětluje Jan Hollan z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky.
Šárka Fenyková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vlny veder, požáry, které přišly dřív než obvykle na některých místech planety. Naopak silné deště a záplavy. Takové bylo léto na severní polokouli. Červenec 2023 byl vůbec nejteplejším měsícem od začátku měření. Průměrná teplota stoupla o jeden a půl °C oproti předprůmyslové mu období. Na co se máme připravit budoucnost a dá se na rostoucí extrémy vůbec adaptovat? Téma pro následující hodinu ve vysílání ČRo Plus. Dobrý poslech přeje Šárka Fenyková.

  • Leonardo.

  • A pozvání do studia tentokrát přijal Jan Holan z ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Dobrý den. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají