Dvacet minut Radiožurnálu

Fosilní paliva, odlesňování a skleníkové plyny. Extrémní teploty a sucho jsou důsledkem lidské činnosti, varuje klimatolog

Dvacet minut Radiožurnálu

Fosilní paliva, odlesňování a skleníkové plyny. Extrémní teploty a sucho jsou důsledkem lidské činnosti, varuje klimatolog
Teploměr (ilustrační foto)

Radiožurnál

Jsou teploty přesahující třicítku v červenci v Česku normální, nebo se i v tomto ohledu projevují klimatické změny? Jaké ponaučení si můžeme vzít z historie? A můžeme škodám způsobeným vedry nějak předcházet? „Nárůst je výrazný a je zjevné, že když takových dnů je v létě víc, mají tendenci se řetězit. Jeden horký den ještě nic moc neznamená, problém je, když jsou takové dny tři a více za sebou,“ říká Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jsou vlny veder nejen v Evropě je důsledkem klimatické změny. Nakolik vysoké teploty zvyšují riziko požárů? Jak můžeme bojovat proti suchu a co je hlavní příčinou globálního oteplování?

  • Hostem 20 minut, které vysílá Radiožurnál a ČRo Plus, je dnes prof. Miroslav Trnka z ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a člen týmu projektu InterSucho. Zdravím vás do Brna. Dobrý den.

  • Dobrý den. Internetová média zejména se předhánějí, které přinese víc alarmující titulek Česko sevřou výhně. Meteorologové varují před extrémními teplotami. Česko sevřel tropické teploty apod. jsou ty teploty kolem 30 stupňů u nás ve druhé polovině července skutečně tak neobvyklé?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají