Leonardo Plus

Na naše století se bude vzpomínat jako na dobu, kdy lidé prohráli boj o biodiverzitu, varuje Marek Vácha

Leonardo Plus

Na naše století se bude vzpomínat jako na dobu, kdy lidé prohráli boj o biodiverzitu, varuje Marek Vácha
Římskokatolický kněz Marek Orko Vácha

Plus

„Globální boj za záchranu biodiverzity prohráváme a přes všechno úsilí děláme příliš málo a příliš pozdě,“ tvrdí host Leonarda Plus, biolog, teolog a etik Marek Vácha.
Eva Hůlková, Ondřej Čihák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zdá se, že člověk Homo sapiens nepožívá z pohledu biologů a ekologů žádný zvláštní respekt. Mnozí mu kladou za vinu, že živočišné i rostlinné druhy vymírají dosud nevídaným tempem. V tomto smyslu se už definitivně usadil ve slovníku odborníků pojem šesté vymírání. Prof. Pavel Kindlmann lakonicky podotýká člověk je jako mšice nebo kůrovec žere, dokud má co. Odborníků, kteří apelují, varují, burcují, přibývá, ale ozývají se i hlasy, že během evoluce vznikají nové druhy a zase zanikají. A mizení druhů provází planetu od pradávna alarmy. Z té tedy podle jejich úhlu pohledu šíří zbytečnou paniku. Co tedy říkají čísla a statistiky? Co říká obyčejná lidská zkušenost? Jak naléhavé téma je to pro politiky a jiné mocné tohoto světa? Nakolik je to téma pro odborníky a co zmůžou a co zmůže jednotlivec, jeden z více než sedmi miliard obyvatel této planety. Jak znepokojivé je vědomí, že jinou matičku Zemi opravdu nemáme? Budeme o tom mluvit v dnešním Leonardu. Plus od mikrofonu zdraví Eva Hůlková.

  • Leonardo plus.

  • Tak tedy ve studiu vítám Marka Váchu, molekulárního biologa, teologa, kněze a pedagoga, přednostu ústavu etiky a humanitních studií třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Pane doktore, díky za váš čas. Vítejte.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají