Leonardo Plus

Editace DNA umožní vznik nové genetické aristokracie. Rodiče mohou chtít dokonalé děti, varuje Vácha

Leonardo Plus

Editace DNA umožní vznik nové genetické aristokracie. Rodiče mohou chtít dokonalé děti, varuje Vácha
„Rasismus nemůžete obhajovat biologicky,“ říká v pořadu Leonardo Plus molekulární přírodovědec a teolog Marek Vácha.

Plus

Co je to editace DNA a jaká především etická rizika tato technologie přináší? Hostem Leonarda Plus je přírodovědec, bioetik a teolog Marek Vácha, přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Eva Hůlková, Ondřej Čihák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Všichni lidé jsou bytostmi hodnými úcty. Vztahujeme na ně základní etické imperativy. Lidstvo se postupně učí zaujímat tento postoj i k jiným živým bytostem i k rostlinné říši, k celému systému životního prostředí na planetě Zemi. Proč vlastně člověk selhává ve vztahu k životnímu prostředí a co se v tomto vztahu musí změnit. Tak se ptá enviromentální etika a zároveň nabízí a hledá odpovědi. Ukazuje se ale, že rozvoj vědeckých poznatků a technologií, které umožňují sáhnout do samé podstaty bytí živočichů a rostlin, generuje nové a nové etické otázky a dilemata. O některých budeme mluvit právě v této hodině s přírodovědcem a teologem Markem Váchou. Od mikrofonu zdraví Eva Hůlková.

  • Leonardo.

  • Tak tedy ještě jednou ve studiu vítám Marka Váchu, přednostu ústavu etiky a humanitních studií třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy, přírodovědce, teolog a spisovatel, pedagog a specialistu na evoluční biologii, lékařskou a enviromentální etiku. Připouštím, pane doktore, že jsem si to musela poznamenat, abych na něco nezapomněla. Víc.

Více z pořadu