Laboratoř

Nejen řasy z asijské kuchyně, Evropané dřív hojně konzumovali vodní rostliny

Laboratoř

Nejen řasy z asijské kuchyně, Evropané dřív hojně konzumovali vodní rostliny
Jídlo vyrobené z mořských řas už existuje

Plus

Mořské řasy a chaluhy jsou čím dál populárnější svou výživnou hodnotou i zdravotními účinky. Vědci z Glasgow a Yorku na vzorcích zubního kamene z 28 evropských archeologických nalezišť potvrdili, že těsně před nástupem zemědělství, asi před 8 tisíci lety, se vodní rostliny ve světě, včetně Evropy, konzumovaly běžně. 
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu vědců a herců. Tentokrát se budeme věnovat rostlinné tématice. Proč jsme přestali jíst mořské chaluhy? Může extrakt ze slunečnice chránit úrodu před plísněmi? A jak se trénuje rostlina, aby rozpoznala jet? To jsou tři náměty, kterým věnujeme pozornost. U mikrofonu je kina Mašková laboratoř.

  • Nepozvání do pořadu přijali rostlinní biologové Fatima Cvrčková dobrý den a Jaroslav Doležel. Dobrý den. A herec a kouzelník Roman Štabrňák je naším hostem rovněž, aby se zapojil do diskuse. Hezký den. Výtažek ze slunečnice pomáhá uchovat sklizené ovoce. Pokus o věc. O to byly borůvky déle čerstvé. Ochraně totiž před plísní šedou, případně před dalšími houbami či plísněmi. Pro úspěch farmáře může jít o zásadní věc, protože takové choroby by mohly znamenat velké ekonomické ztráty. Slunečnice se pěstují pro semena a olej. Ale tady využili v tom originálním základním výzkumu vědci květní lůžko, které bylo u slunečnice považováno jinak za odpadní produkt. Čím vás to zaujalo? Proč je to důležité, pane profesore?

  • Tak mě to zaujalo proto, protože to ukazuje na potenciál sekundární metabolity rostlin. Rostliny jsou vlastně chemické továrny, když to řeknu hodně obecně a produkují celou řadu látek, které můžeme využít různým způsobem. A tento příklad ukazuje na možnost využít je v boji proti proti chorobám.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají