Laboratoř

Akvaristé ročně nakoupí 55 milionů mořských živočichů, někteří patří k ohroženým druhům

Laboratoř

Akvaristé ročně nakoupí 55 milionů mořských živočichů, někteří patří k ohroženým druhům
Parmovec skvělý; Banggai cardinalfish (Pterapogon kauderni)

Plus

Britští vědci vyčíslili, jaký vliv má na přírodu obchod s rybami a dalšími mořskými živočichy pro akvária. Roční výtěžek z prodejů činí 2,15 miliard dolarů. Údaje badatelé sbírali ve snaze přispět k větší udržitelnosti obchodu s mořskými druhy. 
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je reálný udržitelný obchod pro mořská akvária? Co by pomohlo lépe chránit ekosystémy v mořích a jaké bohatství života na dně Pacifiku a co to může znamenat pro těžbu? Tato témata jsem vybrala pro dnešní pořad. U mikrofonu je Martin a máš Kovář.

  • Ve studiu jsou dva ichtyologové, tedy odborníci na ryby. Zuzana Musilová. Dobrý den. Dobrý den. A Ondřej Slavík, vy týden a spolu s námi bude dnes debatovat z těch Lichtag s třicetiletou zkušeností zfilmování mořského života.

  • Dobrý den. Dobrý den. Zdravím vás. Badatelé z britského po jsme zveřejnili data o tom, jak vypadá obchod s rybami a s dalšími živočichy pro mořská akvária. Ročně se prodá 55 milionu těchto organismů za více než dvě miliardy dolarů. Konkrétně to bylo 2,15 a více než čtvrtina všech známých mořských druhů se nachází u korálových útesů. Podle vědců je potřeba přispět k větší udržitelnosti obchodu s mořskými druhy a hlídat zvlášť ty ohrožené. Mezi nimi i to, jak citlivou věc je obchod pro mořská akvária. Pro mé hosty začneme panem prof. slavíkem. Je pravda, že mnozí z nás začínali s tím chovem malých exotických rybiček a že nás to přivedlo dále celoživotnímu vztahu s přírodou. Situace se během let mění a příroda dostává čím dál tím víc na frak. Jako příklad můžu uvést situaci z 90. let, kdy se po otevření volného trhu a podnikání i s rybami exotickými nebo našich obchodů začali dostávat jihoameričtí sumci neuvěřitelné škále a dluzích a barvách a působilo to ovšem celosvětově krizi.

Ostatní také poslouchají