Jak to vidí...

Politolog Just: Elektronické přihlášky na střední školy? Chyby se stávají. Pompéznost ale snahu o digitalizaci shazuje

Jak to vidí...

Politolog Just: Elektronické přihlášky na střední školy? Chyby se stávají. Pompéznost ale snahu o digitalizaci shazuje
Studentka

Dvojka

Ministr školství by se měl zabývat možným prodloužením termínu podávání přihlášek na střední školy. Podle resortu to záleží na vývoji situace a skutečném zpoždění elektronického systému DiPSy, jehož plánovaný start organizace Cermat o den odložila kvůli technické chybě. Co kauza odhalila? Jaký je stav digitalizace v Česku? Politolog Petr Just rovněž okomentuje sílu týmového ducha vládní pětikoalice v supervolebním roce a vysvětlí, o čem bude volba hlavy státu na Slovensku.
Petr Just, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ministerstvo školství by se dnes mělo zabývat možným prodloužením termínu podávání přihlášek na střední školy. Podle resortu to záleží na vývoji situace a skutečném zpoždění elektronického systému. Ty psy digitální systém pro uchazeče o středoškolské studium je už v provozu. Jeho plánovaný start organizace CERMAT minulý týden odložila kvůli technické chybě ministr školství. Bek se veřejnosti omluvil za komplikace. Personální změny nyní dělat nechce, počká na analýzu příčin. Ani ředitel CERMATu Miroslav Krejčí neuvažuje o rezignaci. Pane Juste, co celá tato kauza znamená? Co nám ukázala?

  • Nejenom tato kauza, ale už v minulosti jsme byli svědky toho, že i přes a minimálně rétorickou snahu snahu digitalizovat veřejnou správu, digitalizovat ty každodenní agendy, které běžný občan dělá, i ty agendy, které se dělají třeba jenom v nějakých nárazových obdobích, jako je třeba podávání přihlášek, že to bylo s velkou pompou ohlašováno a potom došlo k nějakému zádrhelu, technickému, zádrhelů. Samozřejmě já nejsem kompetentní hodnotit ty technické aspekty, ale možná tady jsou dvě chyby. Možná je jedna chyba, že je právě to, co jsem naznačil na začátku, že se to ohlašuje s velkou pompou a potom přichází přirozeně samozřejmě se může objevit nějaký nějaký technický zádrhel, takže ten potom jakoby shazuje celou tu celý ten obraz snahy digitalizovat státní správu. Samozřejmě to může svědčit jednak o tom, že třeba před tím nejsou dostatečně ty systémy vyzkoušeny, nejsou vyzkoušeny třeba pod nějakou i zátěžovou zkouškou. Říkám, teď mluvím jako jako laik z hlediska informačních technologií. Ale dokážu si představit, že pokud se spouští nějaký velký nový, velký elektronický systém, že projde nejenom nějakou standardní zkouškou, že si jeden referent nakliká někde někde jakoby zkušební přihlášku nebo zkušební úkon, ale že třeba je udělána nějaká zátěž novějších zkouška nějaký, řekněme více kapacitní, v jednu dobu více kapacitní snaha o přihlášení se. Takže to je možná jedna věc, která, která hatí nejenom nejenom tyto elektronické přihlášky projet. Říkám, to se tady objevuje dlouhodobě, neobjevoval, 100 i za minulých vlád minulých letech. A druhá věc, která podle mě také spíše širší, teď myslím časově širší je asi nedostatečné personální kapacity. Lidé z oblasti informačních technologií jsou dnes pochopitelně na trhu práce velmi žádaní a ten soukromý sektor jim pochopitelně dokáže nabídnout mnohem mnohem lepší finanční, zejména finanční podmínky, než jsou třeba tabulkové mzdy ve státní správě. A pak pochopitelně i státní správa, která nutně tyto lidi potřebuje, potřebuje někoho, kdo by, kdo by pracoval intenzivně na všech těch digitalizačních agendách, tak potom tyto lidi postrádá. Nebojí, brzo odchází právě do soukromého sektoru, takže to bych viděl z toho obecného pohledu i při, jak říkám, neznalosti těch těch technických aspektů, asi jako dvě hlavní důvod. Dva hlavní důvody, proč ten systém podle mého názoru nepracoval tak, jak měl pracovat od začátku.

  • Už jste si z toho je občankou, pane Juste?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají