Jak to vidí...

Tomáš Zima: Vzdělávání má být robustní. Dobrý základ v co možná nejvíce oborech usnadní přijímání informací

Jak to vidí...

Tomáš Zima: Vzdělávání má být robustní. Dobrý základ v co možná nejvíce oborech usnadní přijímání informací
Studenti při přijímacích zkouškách (ilustrační fotka)

Dvojka

Ministerstvo školství chce posílit všeobecné vzdělávání a změnit oborovou strukturu středních škol tak, aby více reagovala na potřeby trhu práce. Zároveň chystá novelu vysokoškolského zákona, která by měla vytvořit lepší podmínky pro profesně zaměřené obory. Jak moc se promění systém vzdělávání v Česku? Biochemik Tomáš Zima rovněž vysvětlí, zda mají nemocnice motivaci zaměstnávat mladé lékaře, i to, jaké dopady bude mít chystaný zákaz psychoaktivní látky HHC.
Tomáš Zima, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pane Zimo, vy jste se vrátil po měsíci stráveném v italském Miláně, kde jste přednášel na univerzitě. Tak jaké poznatky, zkušenosti jste si přivezl?

  • Tak s milánskou univerzitou má je Univerzita Karlova v aliance 4EU Plas a díky iniciativě této aliance, kde ještě univerzita v Heidelbergu, pařížská Sorbonna, Kodaňská univerzita, univerzita v Ženevě a varšavská. Byly vlastně vypsány projekty na hostující profesory na těchto univerzitách a já jsem byl vybrán a účastnil jsem se toho projektu na pracovišti pana prof. kursy ho, se kterým už mnoho mnoho let spolupracujeme. I jeho kolegyně a kolegové navštívili naši první lékařskou fakultu, máme společné publikace a vlastně tam v rámci toho mého pobytu jsem přednášel problematiku laboratorním Cíny z různých aspektů studentům jak lékařství, tak samozřejmě těm mi lékařským oborům i v rámci specializačního vzdělávání. Připravili jsme nějaké abstrakta na kongresy z naší společné vědecké práce. Diskutovali jsme přípravu nového velkého projektu z oblasti kardiologie a rizika aterosklerózy a byla to, bylo to trošku jiný by řekl režim, než na který se zvyklí tady. Proto je tam snad je. Na ten ústav jsem chodil kolem deváté, půl 10., což Praze chodím před sedmou ráno. A to, co mě tady, bych řekl, nejvíce chybí, když vyjdete na ulici, tak v krátkém dosahu si můžete koupit krásný teplý. Krása. No, za cenu, kterou v Praze nepořídíte nebo která je třetinová, to konkrétně asi za 32 korun. Pak si naproti dáte cappuccino za cenu 37 korun a pak jedete do práce. Takto my tady chybí. A samozřejmě milí lidé, krásné město.

  • Služby. Které? Když si kupujete série potraviny, tak vás to mrzí? Že tam ty potraviny jsou buď stejně drahé, nebo levnější? O výběru a kvalitě raději hovořit nebudu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají