Jak to vidí...

Analytik Bahenský: Odpověď Izraele na útok Íránu je nevyhnutelná. Zájem o eskalaci konfliktu ale nemá

Jak to vidí...

Analytik Bahenský: Odpověď Izraele na útok Íránu je nevyhnutelná. Zájem o eskalaci konfliktu ale nemá
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Dvojka

Válečný kabinet v Tel Avivu zatím nerozhodl, jakým způsobem odpoví na víkendový útok Íránu na stát Izrael. Vláda premiéra Netanjahua jednala o několika variantách, přičemž ve všech případech mělo jít o bolestivý protiúder, který by však nezažehl válku. Musí ale odvetný úder vůbec přijít? Bezpečnostní analytik Vojtěch Bahenský ještě přiblíží českou muniční iniciativu, podporu Severoatlantické aliance svému východnímu křídlu v Pobaltí i vývoj války na Ukrajině.
Jan Burda, Vojtěch Bahenský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Od víkendového útoku Íránu na Izrael světová média spekulují kdy, v jaké podobě a zda vůbec bude stát Izrael reagovat. Válečný kabinet v Tel Avivu prý zatím nerozhodl, ale zprávy se různí. Údajně měla vláda premiéra Benjamina Netanjahua jednat o několika variantách, přičemž ve všech případech mělo jít o bolestivý protiúder vůči Íránu, který by však nezažehl válku. Americká vláda a vedení zpravodajských služeb podle televize NBC mají za to, že Izrael na íránský útok odpoví. Jak to vidíte vy? Musí takový odvetný úder.

  • Přijít? Já si myslím, že vzhledem k současné izraelské vládě, ale asi k jakékoliv izraelské vládě je nějaká odpověď nevyhnutelná. Je to vlastně jako ta situace poměrně podobná i z toho íránského pohledu, kdy existuje nějaký tlak veřejného mínění a zájem těch států na tom, zachovat si nějakou reputaci, protože pokud na nás měl zaútočí, my provedeme odvetu. A z takového pohledu myslím, že skoro nevyhnutelné, že k nějaké reakci ze strany Izraele dojde. Samozřejmě to, o čem se pravdě my v tuto chvíli debatujeme, možná už s Irákem i rozhodnuté je, jak velká ta odveta bude, protože zároveň myslím, že ani jeden z těch států nemá zájem na tom, aby to eskalovalo do nějakého skutečně velkého konfliktu. Nemluvě o tom, že na tom nemají zájem ani jiné státy, jako třeba Spojené státy.

  • Ono to může znít, omlouvám se za to až cynicky, ale nemyslím to tak. Izrael je poté v rámci místa, kde leží pod neustálým de facto ostřelováním. Zpráva ze včerejšího večera. Hizballáh ostřeloval sever Izraele, zranilo 18 lidí. Jsou toto všechno ty reálie, pokusy izraelskou vládu vyprovokovat, nebo je to zkrátka takový kolorit regionu Blízkého východu?

Více z pořadu