Jak to vidí...

Bezpečnostní analytik Ludvík: Rusko zahájilo opotřebovací válku. Vyhraje ten, kdo je schopný dlouhodobě doplňovat ztráty

Jak to vidí...

Bezpečnostní analytik Ludvík: Rusko zahájilo opotřebovací válku. Vyhraje ten, kdo je schopný dlouhodobě doplňovat ztráty
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Dvojka

Očekávání protiofenzivy Ukrajiny se nenaplnila, připustil to i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Co bude pro Ukrajinu znamenat opotřebovací válka? Jakým směrem se má v následujících letech ubírat Armáda ČR? Otázky dnešního pořadu Jak to vidí... komentuje analytik Jan Ludvík, odborník na bezpečnost z Univerzity Karlovy. Okomentuje také, jak průběh bojů může ovlivnit nadcházející zima a jaké jsou priority bezpečnostní a obranné strategie.
Jan Ludvík, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČRo dvojka uvádí pořad, jak to vidí.

  • Ukrajina během šesti měsíců své protiofenzivy přišla o více než 125000 vojáků a 16000 kusů zbraní. To prohlásil ruský ministr obrany Sergej Šojgu, kterého citovala ruská média. Podobná tvrzení vlastně znepřátelených stran v konfliktu nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů. Moskva a Kyjev své ztráty v poslední době neuvádějí. Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko přišlo od začátku války o více než 330000 vojáků. Pane Ludvíku, očekávání proti ukrajinské teda proti ofenzivy Ukrajiny se nenaplnila. Připustil to i sám prezident Zelenský. Byla nereálná od počátku.

  • To si nemyslím. A očekávání nebyla nebo záleží jaká ta očekávání samozřejmě. Kdo měl nicméně očekávat, že ta ofenziva mohla uspět, dosáhnout významných cílů.

Více z pořadu