Téma Plus

Slavná ruská armáda? Normální chlapi, kterým se vede všelijak

Téma Plus

Slavná ruská armáda? Normální chlapi, kterým se vede všelijak
Ruští vojáci

Plus

Válka na Ukrajině je fenomén a v jeho znamení žije přinejmenším Evropa už déle než rok. Zamyslíme se tak nad otázkou: Jaký je a po více než dvě staletí byl stav ruského vojenství? Jsou Rusové opravdu tak dobří vojáci, jak si o sobě často sami myslí a jak jim politici typu Vladimira Putina s oblibou tvrdí? Anebo jsou to do armády a poté do války zahnaní normální chlapi, kterým se v bojích a bitvách vždy vedlo a vede všelijak?
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dnešní pořad Téma plus věnujeme fenoménu, jehož znamení žijeme přinejmenším už déle než rok válce na Ukrajině. Nebudeme tak ale činit přímo a zamyslíme se raději nad jinou věcí, jaký je a po více než dvě staletí byl stav ruského vojenství. Jsou Rusové opravdu tak dobří vojáci, jak si o sobě často sami myslí a jak jim politici typu Vladimira Putina s oblibou tvrdívají. Anebo jsou to do armády a poté do války zahnaní normální chlapi, jímž se v bojích a bitvách vždy vedlo a vede všelijak. Příjemný poslech ne právě příjemných myšlenek a závěrů přeje Libor Dvořák.

  • Téma plus.

  • Pro tento pořad jsem se do značné míry pokusil využít známých i méně známých beletristických i publicistických textů. Začněme válkou, která se konala už před více než zmíněnými dvěma staletími, a přesto se zejména o její průběh, nikoli už konečný vítězný výsledek odborníci s oblibou přou. Je to vpád císaře Napoleona do Ruska, jak ho viděl ve své světoznámé vojně a míru. Lev nikoli vyčítal, stojí.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu