Jak to bylo doopravdy

Kdo na koho v Československu doplácel? Jsou to hloupé diskuse a nikam nevedou, tvrdí historik

Jak to bylo doopravdy

Kdo na koho v Československu doplácel? Jsou to hloupé diskuse a nikam nevedou, tvrdí historik
Vladimír Mečiar a Václav Klaus. Muži, kteří rozdělili Československo

Plus

O půlnoci 31. prosince 1992 skončila historie Československa. Rozdělení státu znamenalo také dělení ekonomické a finanční. A jak už to tak často bývá, úvahy a debaty souvisejí také s tím, kdo na koho doplácel v historii a kdo doplatil na rozdělení státu.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historik Jan Rychlík
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 3. 12. 2019

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vraťme se k vašemu modelu konfederace. Víte, že staví české politiky do kouta, protože české země v tomto modelu zajistí Slovensku ekonomickou pomoc a ochranu hranic, ale český politik nedovede českému voliči vysvětlit, co by přinesl ČR.

  • Konfederační úspory a daně by bylo i v zájmu ČR, protože by se zachovala kontinuita státu a mezinárodní zabezpečení hranic, na kterou musíme ČR rovnou jaký zájem jako republika Slovenská? Z hlediska dalšího vývoje připuštěn, že se Evropa ně bude politicky sjednocovat přinejmenším tak rychle, jako si to někteří lidé listí představuji, ale ekonomicky se sjednocovat bodě, a to je vlak, který nikdo nezastaví. A potom bude skutečně z hlediska slovenský i český pozic. Je jedno, či budeme mať jednu československou ekonomiku, ale bod ven a rodné, protože budeme vtahovaný do ekonomiky evropský.

  • V říjnu roku 1991 vedli Lidové noviny v Bratislavě rozhovor s tehdejším slovenským premiérem Jánem Čarnogurským o budoucnosti společného státu Čechů a Slováků v dnešním. Jak to bylo doopravdy, si budeme odpovídat na otázku, kdo doplatil na rozdělení Československa. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Byl model konfederace vůbec se životaschopným? Otázka pro hosta dnešního pořadu, historik a prof. Jana Rychlíka.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají