Jak to bylo doopravdy

Babice se staly obětí komunistické propagandy, za kterou nebyl nikdo nikdy odsouzen, popisuje historik Stehlík

Jak to bylo doopravdy

Babice se staly obětí komunistické propagandy, za kterou nebyl nikdo nikdy odsouzen, popisuje historik Stehlík
Babice; kronikář Jan Tondl obce Babice

Plus

Jsou události, které byly „vděčným“ tématem socialistické ideologie a propagandy. Ne nadarmo se říká, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou – a takový je i příběh z Babic, malé, do roku 1951, klidné obce na jihozápadní Moravě. Ovšem události po únorovém převratu roku 1948 otočily poklidný životem vzhůru nohama. 
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historik Michal Stehlík
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 5. 7. 2021

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Obec Babice leží na jihozápadní Moravě asi 30 km od rakouských hranic. Až do roku 1951 to byla malá poklidná vesnička žijící si svým životem, i když byl národ rozdělen na komunisty a jejich příznivce a na třídní nepřátele. Tyto praktiky se zde neuplatňovali, a pokud tak pouze v rozumné míře, lidé se k sobě snažili chovat ohleduplně, jak bývalo na vesnici vždy zvykem. Osudná noc druhého července 951 změnila osudy nejen babických občanů, ale lidí v celém kraji.

  • U.

  • Píše český literární vědec Pavel Janoušek v knize případ Babice. Vydána byla v roce 2001. Otázkou, tématem dnešního, jak to bylo doopravdy, je. Příběh babických událostí skončil v roce 951 a ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Co se osudné noci, která změnila životy řady lidí, vlastně stalo? Otázka pro hosta pořadu, historik a prof. Michala Stehlíka.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu