Jak to vidí...

Historik Michal Stehlík: Slováci měli Čechy za vychytralé a lenivé. A Češi? Ti si ukradli i vlajku

Jak to vidí...

Historik Michal Stehlík: Slováci měli Čechy za vychytralé a lenivé. A Češi? Ti si ukradli i vlajku
Vlajka Česko, Slovensko

Dvojka

Na leden 2023 připadá 30. výročí rozdělení Československa. Historik a spoluautor podcastu Přepište dějiny Michal Stehlík v pořadu Jak to vidí… na Dvojce popisuje, jak se tehdy obě strany navzájem vnímaly, proč neslavíme 1. leden jako vznik republiky anebo jak došlo k rozdělení státních symbolů. V audiozáznamu se zamýšlí i nad směřováním politik obou států v průběhu 30 let nebo nad pozitivním vztahem Slovenska k Rusku nebo Polska k Ukrajině.
Jan Burda, Michal Stehlík

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Před 30 lety zbavili Československu necelé dva dny existence. Od prvního ledna roku 1993 se na mapě objevily dva nové státy. V jaké společenské atmosféře končila formální existence společného státu?

  • Muselo bychom tu atmosféru vlastně rozdělit na atmosféru české a slovenské společnosti, protože během toho velmi hektické a půl roku po volbách roku 92 se ukázalo, že ty společnosti nebo součásti státu jsou přece jenom jiné. Na rozdíl od třeba české části, která byla do značné míry už jako pasivní a brala to hodně racionálně. Možná, že končí prostě jedna éra. Pokračuje se dál, pokračuje se dál. To je to důležité, protože mentálně zůstávala i Češi u roku 1918. Čili tady nic nezačínal u nekončila nebo málo končil, ale pokračovalo se. Ale Slováci vzhlíželi z velké části k tomu novému začátku. Já jsem si našel schválně kolem tohoto tématu takový jako zajímavý průzkum, protože sociologové řešili krizi československého vztahů. Fedor Gál a lidé, kteří byli třeba spojení s veřejnosti proti násilí je s občanským fórem. A tam jsem si našel. Tehdy proběhl průzkum, jak se Slováci dívají na Čechy a jak se Češi dívají na Slováky. Dnes bychom možná už něco podobného těžko vydali, protože v té knížce se objevilo, že podle Slováků jsou Češi vychytralý? Vyvyšují Síse a lenivý, ale zároveň i kulturní a vzdělaní. A neuvědomují si to, což je docela zajímavé.

  • Ale naopak Češi si o Slovácích mysleli, že jsou výbojní, nacionální, nafoukaní a zakomplexovaní.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají