Interview Plus

Vedení se vyhýbá diskusi. V pozadí je spor o nahlížení na dějiny, tvrdí historik z ÚSTRu

Interview Plus

Vedení se vyhýbá diskusi. V pozadí je spor o nahlížení na dějiny, tvrdí historik z ÚSTRu
Historik Václav Sixta

Plus

Část zaměstnanců Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) si stěžuje na ředitele Ladislava Kudrnu, který vůči nim údajně uplatňuje bossing a cenzuruje jejich práci. „Když nastupoval, tak ve své koncepci naše oddělení velmi chválil. Od Vánoc se ale postoj vedení k naší práci výrazně změnil a začali jsme mít problémy pokračovat ve schválených aktivitách,“ popisuje Václav Sixta, zástupce vedoucího Oddělení vzdělávání.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ústav pro studium totalitních režimů má závažné problémy. Část jeho zaměstnanců se otevřeně postavila proti řediteli Ladislavu Kudrnovi a jeho prvnímu náměstku Kamilu Nedvědickému. Zaměstnanci oddělení vzdělávání ÚSTR u přitom používají ostrá slova. Vedení se podle nich dopouští šikany a cenzurních zásahů a ohrožuje historické vzdělávání. Ředitel Kudrna takové podezření kategoricky odmítá. Jaký dopad na činnost instituce, která má za úkol zkoumat období nacismu a komunismu v Československu, můžou tyto spory mít? Dobrý poslech přeje Jan Bumba. I Interview Plus.

  • Hostem interview je dnes zástupce vedoucího oddělení vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů Václav Sixta. Dobrý den. Dobrý den. Než začneme samotný rozhovor, musím říci jednu důležitou věc. ČRo spolupracoval s Ústavem pro studium totalitních režimů i na vzdělávacích projektech, ale na dění uvnitř ústavu nemá rozhlas žádný vliv a situací se zabývá čistě z novinářského pohledu. Pane Sixto, zaměstnanci oddělení vzdělávání ÚSTR u napsali výzvu radě ústavu, aby zabránila, a teď vás budu citovat destrukci vzdělávací činnosti ze strany ředitele Ladislava Kudrny. Konec citátu. Čím byste doložil i takto ostré tvrzení?

  • A my se mu to tvrzení můžeme doložit mnoha příklady konkrétního jednání, kterého jsme byli svědky a cílem v posledních měsících a které vyvrcholily odvoláním našeho vedoucího Čeňka pýchy, které je podle nás neodůvodněné a cítíme potřebu se za něj postavit. Nicméně můžeme můžu tady říct několik několik příkladů, zejména tedy obecně změnu hodnocení naší práce, protože když pan Kudrna nastupoval, tak ve své koncepci naše oddělení velmi chválil a pochvaloval si některé konkrétní naše produkty, jako byl třeba úspěch učebnice soudobých dějin a řekněme pól. Od Vánoc nebo přelomu roku se postoj vedení k naší práci výrazně změnil. Začali jsme mít vlastně problémy s tím pokračovat v naplánovaných schválených aktivitách a začaly se ozývat i kritické hlasy na k nějakým konkrétním produktům. Zkusím uvést konkrétní příklad. Dostali jsme například e-mail, že tedy vedení se nelíbí, má výhrady k té k obsahu učebnice soudobé dějiny, která teda vyšla už dávno předtím, než kolegové nastoupili. My jsme tedy požádali o schůzku s autorským týmem a že tedy to bereme vážně a jsme ochotni těm kritickým námitkám čelit. Následně už přišla jenom jedna věta dostavte se v tolik a v tolik hodin. A na té schůzce byl tedy vedoucí oddělení odvolán. To znamená, kdybych to měl popsat, no, tak jde vlastně o nějaké vyhýbání se diskusi, nepřetne podkládání vlastně té kritiky a vytváření nějaké nejistoty na pracovišti, jakým způsobem se bude nakládat s naší práce. Ale myslíte tedy, že vedení nemá právo na kritický pohled na práci svých podřízených? Ano.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají