Interview Plus

Ukrajina ví, že bojuje o přežití. Politika je až na druhé koleji, myslí si o odvolání Zalužného novinář

Interview Plus

Ukrajina ví, že bojuje o přežití. Politika je až na druhé koleji, myslí si o odvolání Zalužného novinář
Martin Novák, šéfreportér Aktuálně.cz

Plus

Odvolání nejvyššího velitele ukrajinské armády Valerije Zalužného odůvodňuje prezident Volodymyr Zelenskij mimo jiné tím, že Ukrajinci musí věřit ve vítězství, pokud mají vyhrát válku s Ruskem. „Zalužnyj byl ztělesněním toho, že se Ukrajina nezhroutila a dokázala aspoň na nějaké linii ruské okupanty zadržet. Zelenskyj po neúspěšné protiofenzivě zřejmě dospěl k názoru, že je třeba změna,“ konstatuje redaktor serveru Aktuálně.cz Martin Novák.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Odvolání Valerie za Lužného z pozice vrchního velitele ukrajinské armády bylo sice nejviditelnější, ale zdaleka ne jedinou změnou ve velení ukrajinských ozbrojených sil. O Alexandra syrského, který za Lužného nahradil, doplní dva plukovníci, kteří mají být nositeli technologických inovací. Dochází i k dalším výměnám a prezident Volodymyr Zelenskyj je vysvětluje potřebou dát obraně nové impulzy a posílit víru ve vítězství nad Ruskem. Jak velké riziko na sebe odvoláním populárního generála za Lužného prezident Zelenský vzal? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je redaktor serveru Aktuálně.cz Martin Novák, který situaci na Ukrajině dlouhodobě sleduje. Dobrý den. Dobrý den. Od chvíle, kdy se potvrdily spekulace a generál Zalužnyj přišel o funkci, jsme mohli číst vyjádření i řady vojáků, kterým se ten krok nelíbí. Měli svého velitele jeho podřízení vysloveně rádi.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají