Interview Plus

S korespondenční volbou nemají ve světě problém. Proč bychom ho měli mít zrovna my? ptá se ústavní právník Kysela

Interview Plus

S korespondenční volbou nemají ve světě problém. Proč bychom ho měli mít zrovna my? ptá se ústavní právník Kysela
Ústavní právník Jan Kysela

Plus

Rozprava v Poslanecké sněmovně o zavedení korespondenční volby se proměnila v nelítostnou bitvu mezi vládou a opozicí. Podle odpůrců je protiústavní, jeho zastánci poukazují na zkušenosti z jiných zemí, kde hlasování poštou funguje desítky let. „Je zjevné, že korespondenční volba je ve světě dost rozšířená, což samozřejmě neznamená, že ji musíme mít i my, ale mám pocit, že to není tak, že by těm státům nezáleželo na tajnosti volby,“ konstatuje ústavní právník Jan Kysela.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Debata o korespondenční volbě se v PS proměnila v dlouhou a nelítostnou bitvu mezi vládou a opozicí. Obě strany říkají, že to je pro ně otázka zásadní důležitosti. Odpůrci zavedení tohoto typu hlasování argumentují, že je protiústavní. Jeho zastánci poukazují na zkušenosti z jiných zemí, kde hlasování poštou funguje třeba desítky let a námitky opozice odmítají jako účelové. Je důvod k obavám z narušení férovosti voleb, pokud by korespondenční volba prošla. Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem Interview Plus našem přenosovém voze je ústavní právník Jan Kysela. Dobrý den. Dobrý den. Je pane profesore, podle vás snaha zavést možnost korespondenční volby pro Čechy v zahraničí protiústavní?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají