Osobnost Plus

Normalizační prašivina, ten zvláštní strach a pasivita, je minulost přítomná v naší současnosti, říká spisovatel Doležal

Osobnost Plus

Normalizační prašivina, ten zvláštní strach a pasivita, je minulost přítomná v naší současnosti, říká spisovatel Doležal
Miloš Doležal, spisovatel

Plus

„Kapitulace je podepsána, šeříky voní. Je po válce, ale svět už nikdy nebude jako dřív,“ píše ve své nové knize 1945: Léto běsů spisovatel Miloš Doležal, který o běsech ale nepíše poprvé. Zajímá ho historie, zajímá ho dobro a zlo a také jejich nositelé. Proto se ve svých minulých knihách věnoval tragické smrti kněze Josefa Toufara, trýznivému životu a smrti malíře a spisovatele Josefa Čapka nebo zrádci Čurdovi.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Osobnost.

  • Zajímají vás víc zla minulá, nebo zla současná?

  • To je dobrá otázka. No, já se domnívám, že zlo je jen jedno. Že se samozřejmě to zlo mění v různých dobách, časech, nabírá různé převleky, kamufláže. Také se samozřejmě proměňují jeho sluhové a pohůnci, ale to zlo je jen jedno, které nás chce nějakým způsobem rozviklat, zdeptat, zničit a zničit také dobro, řekněme, když používám ty dva, já jsem za ně. Já myslím archetypy dobro a zlo.

Více z pořadu