Ex libris

Madeleine Albrightová varovala před fašismem v době, kdy většina žila v mylném domnění, že už není třeba se bát

Ex libris

Madeleine Albrightová varovala před fašismem v době, kdy většina žila v mylném domnění, že už není třeba se bát
Madeleine Albrightová

Plus

Své postřehy a zkušenosti z nejvyšších sfér světové diplomacie Madeleine Albrightová zaznamenala v řadě knih, které vycházejí i česky. Mezi nimi také Fašismus – Varování, kterou vám připomeneme v prázdninové repríze pořadu Ex libris.
Daniela Vrbová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte reprízu pořadu exlibris z roku 2019, který připravila Daniela Vrbová.

  • Mají pravdu ti, kdo v dnešní době vnímají podobné nálady a názory, jaké se od 20. let minulého století vzmáhaly v Evropě a nakonec skončily tragédií zvanou druhá světová válka. Již titul knihy Madeleine Albrightové fašismus varování jasně naznačuje autorčinu odpověď na tuto otázku. V jednotlivých kapitolách potom někdejší americká ministryně zahraničí nasvěcuje charakteristické znaky italského fašismu a německého nacismu a hledá jejich reinkarnace v dnešním světě v režimech, jejichž vůdce označuje za autoritářské nebo rovnou fašistické. Český překlad knihy fašismus varování vydalo v závěru roku 2018 nakladatelství argot. Ukázky z ní čte Lucie Vašinková, režii má Irena Hýsková.

  • Exlibris.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají