Ex libris

Jak se Češi dívají na své vlastní dějiny? Sebemrskačství ani přeceňování vlastního významu není ten správný přístup

Ex libris

Jak se Češi dívají na své vlastní dějiny? Sebemrskačství ani přeceňování vlastního významu není ten správný přístup
České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, královské jablko, kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu a korunovační plášť s doplňky

Plus

Češi během svých dějin prožili řadu bolestivých událostí, můžeme říci národních katastrof. Ostatně podobně jako řada jiných národů. Mnoho významných intelektuálů, kteří přemýšleli o dějinách, to vedlo k sepsání knih a statí, v nichž se snažili odpovědět na otázku „Co jsou Češi“, abychom použili název, který dal své známé knize filozof Jan Patočka.
Ondřej Houska

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co znamenal vznik Československa v roce 918 a jak se Češi dívají na své vlastní dějiny? Umožňuje nám to poodhalit kniha Česko německé historičky Evy Hahnové nazvaná Češi o Češích dnešní spory o dějiny. Vydalo ji nakladatelství akademie a v roce 2018. Ukázky na četla Lucie Vašinková. Režii má Irena Hýsková, technicky spolupracovala Jitka Procházková. Příjemný poslech vám přeje Ondřej Houska.

  • Exlibris.

  • Ve svobodných společnostech běžné diskuse o různých výkladech minulosti přerůstaly ve spory a stereotypy. Jako by někteří Češi byli zastánci nových, správných výkladu dějin a jiní dědici zastaralých národních legend nebo jedni falzifikátory dějin a jiný obránci historické pravdy a cti národa. Tyto spory dodnes neutuchají a v jejichž centru stojí spor o hanlivý obraz českého národa jako společnosti osvobozených sluhů, kteří propásli příležitost vybojovat si dostatečně samostatným rozhodnutím svou svobodu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají