Osobnost Plus

Většina lidí na světě nežije v demokracii. Politici nechtějí demokraticky vládnout, říká politolog Bílek

Osobnost Plus

Většina lidí na světě nežije v demokracii. Politici nechtějí demokraticky vládnout, říká politolog Bílek
Politolog Jan Bílek

Plus

„V posledních letech dochází ve světě k úbytku počtu demokratických zemí a naopak stoupá počet těch nedemokratických. Zároveň v zemích, které bývaly demokratické, často vidíme, že kvalita demokracie klesá,“ říká Jaroslav Bílek, politolog z Karlovy univerzity, který se věnuje autoritářským režimům, volební manipulaci, převratům a také regionu Latinské Ameriky. 
Michael Rozsypal

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Osobnost.

  • Pane Bílku, sledovali jsme v roce 2023 ve světě úbytek demokracie?

  • Takto začínáme velmi skepticky, hned a pesimisticky. Bohužel jsme sledovali úbytek demokracie. Vlastně všechny ty organizace a projekty, které se dlouhodobě zabývají mapováním demokracie, tak ukazují, že v posledních letech dochází k úbytku počtu těch demokratických zemí ve světě stoupá počet nedemokratických zemí a zároveň v těch zemích, co bývaly demokratické, tak často vidíme, že ta kvalita demokracie jako je sám ještě jakoby úplně pro srovnání, jako číselně můžeme říct, že takový ten zlatý věk demokracie skončila takovém roku 2010, kde na světě bylo pouze 22 pohledy plný diktatur a nejvíce demokratických režimu. No a dnes sledujeme stav, kdy máme přibližně na 90 demokratických režimů a zároveň asi 89 těch voleb ně autoritářských nebo plně autoritářských. Takže to pochopitelně je trošku chmurná.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají