Dvacet minut Radiožurnálu

Země v klimatickém varu: naše účast na řešení by měla odpovídat spotřebě fosilních paliv, říká poradce prezidenta Miko

Dvacet minut Radiožurnálu

Země v klimatickém varu: naše účast na řešení by měla odpovídat spotřebě fosilních paliv, říká poradce prezidenta Miko
Ladislav Miko

Radiožurnál

Co všechno se má v České republice změnit, abychom plnili vědci doporučené klimatické cíle? S čím se český prezident představil na summitu udržitelnosti počátkem týdne v New Yorku? Kam se naše země řadí v boji za udržitelný život? Tomáš Pancíř se ptal Ladislava Mika, poradce prezidenta republiky a bývalého ministra životního prostředí.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co přinesly summity OSN věnované udržitelnému rozvoji a klimatickým ambicím? Jak vnímají v zahraničí postoj Česka k ochraně klimatu? Mělo by Česko ve svých klimatických plánech přidat a bude se v tomto směru víc angažovat? Prezident Petr Pavel dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu je poradce prezidenta Petra Pavla pro životní prostředí a udržitelnost, bývalý ministr životního prostředí a také první místopředseda liberálně ekologické strany les Ladislav Miko. Dobrý den. Zdravím vás do New Yorku. Dobrý den. Právě v New Yorku se v tomto týdnu odehrály dva summity OSN. Ten první se věnoval udržitelnému rozvoji, ten druhý klimatickým ambicím. Obou se zúčastnil český prezident Petr Pavel. Na tom prvním přednesl projev. Mají ty summity nějaké konkrétní a zásadní závěry?

  • Tak především jde o zhodnocení toho, kde se nacházíme v podstatě v tom snažení, jeho naplňování, jednak teda cílů udržitelného rozvoje v případě toho summitu o udržitelnosti a v tom klimatickým je to především příprava na nadcházející konferenci smluvních zemí, která bude na začátku prosince v emirátech. To znamená, tam nejde ani tak o nějaký konkrétní závěr. Samozřejmě jsou z toho závěrečné deklarace, jsou z toho nějaký souhrnný, ale je to především příprava na to, aby byl úspěšný ten kop.

  • V souvislosti s těmi summity zaznívala silná slova. Generální tajemník OSN Antonio Guterres před těmi summity i v úvodním projevu pronášel nebo v úvodních projevech mluvil v souvislosti s klimatickou změnou o pekle, o strašných následcích. Odrazilo se to i na atmosféře?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají