Dvacet minut Radiožurnálu
Země v klimatickém varu: naše účast na řešení by měla odpovídat spotřebě fosilních paliv, říká poradce prezidenta Miko
Dvacet minut Radiožurnálu

Radiožurnál
Co všechno se má v České republice změnit, abychom plnili vědci doporučené klimatické cíle? S čím se český prezident představil na summitu udržitelnosti počátkem týdne v New Yorku? Kam se naše země řadí v boji za udržitelný život? Tomáš Pancíř se ptal Ladislava Mika, poradce prezidenta republiky a bývalého ministra životního prostředí.
Tomáš Pancíř
Přepis epizody
-
Co přinesly summity OSN věnované udržitelnému rozvoji a klimatickým ambicím? Jak vnímají v zahraničí postoj Česka k ochraně klimatu? Mělo by Česko ve svých klimatických plánech přidat a bude se v tomto směru víc angažovat? Prezident Petr Pavel dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu je poradce prezidenta Petra Pavla pro životní prostředí a udržitelnost, bývalý ministr životního prostředí a také první místopředseda liberálně ekologické strany les Ladislav Miko. Dobrý den. Zdravím vás do New Yorku. Dobrý den. Právě v New Yorku se v tomto týdnu odehrály dva summity OSN. Ten první se věnoval udržitelnému rozvoji, ten druhý klimatickým ambicím. Obou se zúčastnil český prezident Petr Pavel. Na tom prvním přednesl projev. Mají ty summity nějaké konkrétní a zásadní závěry?
-
Tak především jde o zhodnocení toho, kde se nacházíme v podstatě v tom snažení, jeho naplňování, jednak teda cílů udržitelného rozvoje v případě toho summitu o udržitelnosti a v tom klimatickým je to především příprava na nadcházející konferenci smluvních zemí, která bude na začátku prosince v emirátech. To znamená, tam nejde ani tak o nějaký konkrétní závěr. Samozřejmě jsou z toho závěrečné deklarace, jsou z toho nějaký souhrnný, ale je to především příprava na to, aby byl úspěšný ten kop.
-
V souvislosti s těmi summity zaznívala silná slova. Generální tajemník OSN Antonio Guterres před těmi summity i v úvodním projevu pronášel nebo v úvodních projevech mluvil v souvislosti s klimatickou změnou o pekle, o strašných následcích. Odrazilo se to i na atmosféře?
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Klimatolog: Klimatická změna v Česku? Dotýká se nás pár extrémních projevů. Bude ale problém s vodou
Dvacet minut Radiožurnálu
-
Kreml hledá příležitost, jak vycouvat z války. Vyčkává velkou změnu na Západě, míní ruský expert
Interview Plus
-
Krajhanzl: Zelená dohoda je pro nás jako Marshallův plán. Nevíme ale, jak peníze investovat
Chyba systému
-
Slováci na hraně útesu. Zvolí demokracii?
Vinohradská 12
-
Pro Ukrajinu děláme tak pět procent toho, co bychom mohli a co jednou uděláme, říká novinář Moláček
Osobnost Plus
-
Ekonom Kovanda: Vlak nám zatím ještě neujel. Sráží nás ale falešná představa, že jsme v bankrotu
Jak to vidí...
-
Ochladí oxidy síry planetu? Nemyslím si, směje se vědec. Lepší je investovat do obnovitelných zdrojů
Leonardo Plus
-
Těžba lithia v Česku
Pro a proti
-
Většina mikroplastů, které za deště natečou z měst do řek, pochází z pneumatik, zjistili vědci
Laboratoř