Dvacet minut Radiožurnálu

Zásoby penicilinu máme, nemůžeme ale zaručit rovnoměrnou distribuci, vysvětluje náměstek Dvořáček

Dvacet minut Radiožurnálu

Zásoby penicilinu máme, nemůžeme ale zaručit rovnoměrnou distribuci, vysvětluje náměstek Dvořáček
Náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček vystoupil na tiskové konferenci k situaci ohledně dostupnosti léčiv

Radiožurnál

Bude do konce listopadu v lékárnách dostatek penicilinu? Bylo by dlouhodobým řešením obnovit jeho tuzemskou výrobu? A nebudou v dohledné době pacientům kromě penicilinu chybět jiné léky? Tomáš Pancíř se ptal náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jaké zásoby antibiotik mají aktuálně české lékárny? Chybí na českém trhu další důležité léky? Pomůže situaci vyřešit návrh Evropské komise, podle kterého by si členské státy EU měly dobrovolně a solidárně chybějící léky poskytovat. A je reálné, že by si v Česku v dohledné době opravdu obnovila výroba antibiotik.

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Dobrý den, vítejte v našem studiu. Dobrý den. Dnes dopoledne jednala pracovní skupina pro dostupnost léčivých přípravků. Po tom jednání jste řekl, že u nás stále v některých lékárnách může chybět penicilin ve formě sirupu, tedy v té formě, kterou lékaři předepisují hlavně malým dětem, které nemohou polykat tablety. Máte bytelnější představu, kolik těch sirupů v Česku chybí? Jak velká část lékáren je nemá v současné době k dispozici?

  • Ono je to malinko komplikovanější bychom v této chvíli asi ty čísla, které máme, to znamená, jaké jsou dodávky, jaké jsou spotřeby, tak nám ukazují, že vlastně toho i toho sirupové ho penicilínu máme s potřebnou zásobu, kterou potřebujeme vlastně v rámci spotřeb pro pacienta, co my nejsme v této chvíli vlastně schopní zaručit a řídit, je vlastně plošná a rovnoměrně rozložená distribuce do jednotlivých lékáren. To znamená, i když víme, že toho je toto, ale čeho, přípravku máme dostatečné množství a i ty dodávky, které jsou plánované vlastně na druhou polovinu listopadu, na prosinec se pak následně začátek nového roku, tak i když ty pocity jsou, to spotřeba poroste, tak pořád víme, že máme jako dostatečné množství a nejsme schopni ovlivnit to, jako jestli vlastně si některé lékárny nahromadí větší zásobu, pak zároveň to ale může v jiných lékárnách chybět. To je oblast, o které vlastně ministerstvo zdravotnictví ani Státní ústav pro kontrolu léčiv této chvíli vlastně nemůže vstupovat a vlastně ani nevidíme úroveň zásoby v jednotlivých lékárnách v lékárnách, to znamená, nemáme tuto informaci pro pacienta.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají