Dvacet minut Radiožurnálu

Lex ČEZ se legislativní radě nestihl dát. Mám o něm pochybnosti, ale vyřeší je až Sněmovna, tvrdí ministr pro legislativu Šalomoun

Dvacet minut Radiožurnálu

Lex ČEZ se legislativní radě nestihl dát. Mám o něm pochybnosti, ale vyřeší je až Sněmovna, tvrdí ministr pro legislativu Šalomoun
Ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun

Radiožurnál

Vláda v polovině května schválila kontroverzní návrh, kterému se přezdívá lex ČEZ II, novela zákona o přeměnách obchodních společností a družstev. Norma má usnadnit rozdělení společnosti většinovým akcionáře. „Na posouzení novely Legislativní radou vlády zkrátka nebyl čas, protože pokud předkladatel na vládě něco navrhne a ta to schválí, tak už to rada nemá jak posoudit,“ vysvětluje Michal Šalomoun (Piráti), ministr pro legislativu a předsedy Legislativní rady vlády.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Změny pravidel pro ty, kdo doma v malém vyrábějí marmelády, sirupy nebo cukroví, jsou jedním z 20 bodů nového vládního antibyrokratického balíčku. Co se změní? Proč se nedaří rušit byrokratické nesmysly rychleji a proč vláda schválila kontroverzní návrh označovaný jako Lex ČEZ dva bez toho, aby ho předem posoudila její legislativní rada?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá i ČRo Plus, je ministr pro legislativu za pirátskou stranu, předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun. Dobrý den. Vítejte v našem studiu Dobrého.

  • Odpoledne. Děkuji za pozvání. Předesílám, že rozhovor předtáčíme, takže na případné informace z posledních hodin nemůžeme reagovat. Já začnu od konce kontroverzním návrhem, kterému se přezdívá Lex ČEZ dva, tedy vládním návrhem novely zákona o přeměnách obchodních společností a družstev. Ta novela má usnadnit většinovým akcionářem rozdělení společnosti. Konkrétně by státu umožnila i přes odpor minoritních akcionářů rozdělit společnost ČEZ tak, aby stát dostal pod plnou kontrolu tu část ČEZu, která se zabývá výrobou elektřiny. I proto proti tomu protestují zástupci minoritních akcionářů ČEZu. Právě změny v ČEZu měla už vloni umožnit jiná novela, kterou tehdy odmítla Legislativní rada vlády. Ta novela tehdy nebyla schválena. Tu novou verzi vláda v polovině května schválila, a to bez předchozího posouzení legislativní radou vlády. Pane ministře, proč no, jak už jste uvedl, já bych ještě k tomu říká Lex ČEZ nebo obec a obecně se tomu tak říká, ale je to zase novela zákona o změnách obchodních společností a tak pardon. A vy víte o nějakém konkrétním případu, který by se diskutoval v Česku, na který by dopadla kromě ČEZu? No, já jsem chtěl vysvětlit jinou je.

Více z pořadu