Dvacet minut Radiožurnálu

Křehká izraelská koalice padla zásluhou Netanjahua. Svrhl ji pomocí zákona o osadnících, přibližuje odbornice

Dvacet minut Radiožurnálu

Křehká izraelská koalice padla zásluhou Netanjahua. Svrhl ji pomocí zákona o osadnících, přibližuje odbornice
Irena Kalhousová, ředitelka Rady Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově

Radiožurnál

Izraelská koaliční vláda Naftaliho Beneta, tvořená stranami celého politického spektra včetně jedné arabské po roce fungování skončila. Jakými výsledky se může pochlubit? Kdo nastoupí na její místo? A jaký vztah k Izraeli projevují čeští političtí představitelé? Tomáš Pancíř se ptal Ireny Kalhousové, ředitelky Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Izraelský parlament odhlasoval zákon o svém rozpuštění. Izraelce tak čekají už páté parlamentní volby od dubna roku 2019. Dá se očekávat, že se do čela vlády vrátí Benjamin Netanjahu. Proč široké koalici jeho odpůrců vydržela vládnout jen rok a čeho v zemi dosáhla a poškodil ministr zahraničí Jan Lipavský česko-izraelské vztahy, jak o tom v tomto týdnu mluvil prezident Miloš Zeman?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu je ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově Irena Kalhousová. Dobrý den. Zdravím vás při internet přímo do Izraele.

  • Dobrý den. Izrael tedy směřuje k dalším volbám. Budou se konat prvního listopadu. Stávající parlament rozhodl o svém rozpuštění. Dá se to brát jako jasné politické vítězství předešlého premiéra a aktuálního lídra opozice Benjamina Netanjahua.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají