Dvacet minut Radiožurnálu

Ideologie nad ekonomikou. Polské volby jsou o bezpečí, válka hraje ve prospěch vlády, říká tamní novinářka

Dvacet minut Radiožurnálu

Ideologie nad ekonomikou. Polské volby jsou o bezpečí, válka hraje ve prospěch vlády, říká tamní novinářka
Tusk vs. Kaczyński. O vítězi parlamentních voleb rozhodnou Poláci o víkendu

Radiožurnál

Nedělní parlamentní volby v Polsku rozhodnou, zda se strana Právo a spravedlnost udrží u moci, nebo po osmi letech odejde do opozice. Co by znamenalo vítězství dosud vládnoucí garnitury? Čím bude výsledek polských voleb důležitý pro sousední země a pro celou Evropskou unii? Vladimír Kroc se ptal polské novinářky Kláry Klinger Kosmaly z deníku Gazeta Prawna.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rozhodnou víkendové parlamentní volby v Polsku o dalším směřování země na několik desetiletí dopředu? Je v sázce demokratický systém země, jaksi bylo ústřední téma kampaně.

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes polská novinářka Klára Klinger Kosmála. Dobrý den. Dobrý den. Polská opozice tvrdí, že nedělní volby budou pro Polsko nejdůležitější od pádu komunismu. Je možné to tak chápat? Pokud ano, proč?

  • Ano, je to teda. To je pravda, že opozice se bojí, že pokud bude pít, zvládnout dav. Jisté Právo a spravedlnost ale vládnou třetí volební období, tak zmijí ten systém natolik, že příští volby budou v podstatě dekorativní a věku říkají, že to by třeba ale jako zavedl, jako že umožnilo by tuto chvíli za ves nějaké určité mechanismy, třeba převzetí podniku, médií, soudního systému. Ale na druhé straně taky jsem slyšel od jednoho z opozičních politiků, že opravdu poslední volby budou až v roce 2025? Tak já nevím, jestli osobně bych šla tak daleko, jak říkají někteří opoziční politici, že jsou to poslední svobodné volby, ale při pohledu na poselství třeba veřejnoprávních medií teda přestala být veřejnoprávní a stal se, stala se vládním. I tak bych se člověk mohl obávat, že si toto moci zase dlouho nevzdá jako tato vláda a opravdu, že ty volby teď jsou.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají