Interview Plus

Kaczyński je v Polsku nepopulární. Opozice má po letech šanci odstavit ho od moci, říká analytik

Interview Plus

Kaczyński je v Polsku nepopulární. Opozice má po letech šanci odstavit ho od moci, říká analytik
Jarosław Kaczyński během kampaně

Plus

Polsko čeká souboj dvou bývalých premiérů. V nedělních volbách proti sobě nastoupí vládní konzervativci Jaroslawa Kaczyńského a opozice vedená Donaldem Tuskem. „Opozice volby označuje za nejdůležitější od pádu komunismu. Je to proto, že po osmi letech má reálně šanci odstavit Právo a spravedlnost (PiS) od moci. Nemyslím si ale, že to tak vnímá většina polské společnosti,“ uvádí analytik z Asociace pro mezinárodní otázky Michal Lebduška.
Šárka Fenyková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Polsko čeká souboj dvou bývalých premiérů. V nedělních volbách proti sobě nastoupí vládní konzervativci Jaroslawa Kaczynského a opozice vedená Donaldem Tuskem, je země rozdělená na dva tábory. O kolik nerozhodnutých voličů se ještě bojuje a s jakým napětím bude výsledek polských parlamentních voleb očekávat EU. Dobrý poslech přeje Šárka Fenyková.

  • Interview Plus.

  • A do Polska zdravím hosta Interview Plus, kterým je analytik z Asociace pro mezinárodní otázky Michal Lebduška. Dobrý den. Dobrý den. Já jsem sledovala reportáž z jedné předvolební debaty, vlastně z jediné předvolební debaty, kterou odvysílala v pondělí státní televize TVP. A tam byla žena, která tyto volby označila za nejdůležitější od pádu komunismu. Myslíte si, že je to většinový názor? Jsou to tak důležité volby? S polská opozice ty volby skutečně takto interpretuje a opakuje to neustále v té předvolební kampani. Je to kvůli tomu, že má teď reálně po osmi letech šanci skutečně odstavit. Zpráva zpráva od vlády, přinejmenším průzkumy předvolební to naznačují a říkají to kvůli tomu, že Právo a spravedlnost za těch osm let provedlo poměrně hluboké změny třeba v soudnictví, která se, která se pře modelovalo k svém modelu. Dnešní například Ústavní soud v Polsku vůbec není nezávislý. Týká se to třeba médií a toto by opozice chtěla změnit v případě výhry. Ale nemyslím si, že by to takto skutečně jako výrazně vnímala většina polské společnosti.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají