Dvacet minut Radiožurnálu

Dukovany za každou cenu? Hodnotu strategických investic nelze vyčíslit jen penězi, míní Drábová

Dvacet minut Radiožurnálu

Dukovany za každou cenu? Hodnotu strategických investic nelze vyčíslit jen penězi, míní Drábová
Dana Drábová

Radiožurnál

Tři uchazeči podali nabídku na výstavbu pátého jaderného bloku v Dukovanech. Jaké výhody nám přinese rozvoj jaderné energetiky? Zajistí domácnostem a firmám stabilní dodávky elektrické energie? Ochrání nás před cenovými výkyvy? Tomáš Pancíř se ptal předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co přinese chystaná stavba nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany? Liší se technologie, které nabízejí firmy ucházející se o tento projekt. Kdy a kolik dalších jaderných bloků by se v Česku mohlo začít stavět? A jsou plány na rozvoj jaderné energetiky v Evropě realistické?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, také místostarostka středočeských Pyšel zvolená za hnutí Starostové a nezávislí Dana Drábová. Dobrý den, vítejte v našem studiu.

  • Dobrý den. Všichni tři zájemci o dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany včera podaly své nabídky. V médiích to ale poněkud přibylo. Jiné energetické téma návrh energetického regulačního úřadu, v jaké výši budou od ledna regulované části ceny energií. U elektřiny navrhuje úřad výrazný nárůst pro domácnosti o 71 %. Opozice to ostře kritizovala. Premiér Petr Fiala na to reagoval slovy, že na současné situaci mají zásadní podíl minulé vlády, kde bylo i hnutí ANO. Premiér řekl, že kdyby se minulé vlády starali o energetickou bezpečnost státu a stavěli nové zdroje, tak bychom v takové situaci, v jaké jsme nebyli. Má pan předseda vlády pravdu?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají