Dvacet minut Radiožurnálu
České banky jsou zdravé. Krize se obávat nemusíme, komentuje otřes bankovního trhu bývalý viceguvernér ČNB
Dvacet minut Radiožurnálu
Radiožurnál
Švýcarská banka Credit Suisse, řadící se mezi nejvýznamnější evropské banky, byla o víkendu uzavřena a převzata konkurentem UBS. Ustojí bankovní trh pád tak klíčové instituce? Mohou se problémy sektoru prolnout i do zdejšího bankovnictví? Vladimír Kroc se ptal ekonoma Pavla Kysilky, bývalého viceguvernéra České národní banky a generálního ředitele České spořitelny.
Vladimír Kroc
Přepis epizody
-
Historie významné švýcarské banky Credit Suisse se po 167 letech o víkendu uzavřela. Ustojí bankovní trh pád tak klíčové instituce? Mohou se problémy sektoru prolnout i do zdejšího bankovnictví? Co druhou největší švýcarskou banku položilo?
-
Hostem 20 minut Radiožurnálu je ekonom Pavel Kysilka, bývalý viceguvernér státní banky československé a později ČNB a někdejší generální ředitel České spořitelny. Náš rozhovor předtáčíme dvě hodiny před vysíláním. Dobrý den. Dobrý den. Akcie druhé největší švýcarské banky Credit Suisse ztráceli včera 60 %. Akcie UBS odepisovali 13 %. Byl to dobrý nápad, že prvně jmenovanou banku ve fatálních potížích převezme její větší konkurentka. Nepotopí to nakonec i UBS?
-
Je jednoznačně správné, že tu zkrachovalou kredit si už někdo převezme. Nejhorší zprávou pro ekonomiku vždycky všude na světě by bylo to, že prostě banka skončí a nikdo nepřevezme jejich klienty. Tak to je, to je první teze, druhá teze. Může to být jako v Americe dočasně vždycky nějaká státní instituce, která za dolar nebo v tomto případě za frank nebo za nějakou cenu prostě převezme tu problémovou banku dají do pořádku, pak i znovu prodá. Tady bylo zvoleno třetí řešení, které známe i z ČR z 90. let. Prostě jedna z velkých bank, konkurent, vlastně letitý kredit si ji převezme. Ty okolnosti toho převzetí byli trošku zvláštní. Řekl bych, že UBS k tomu byla spíš přitlačena regulátorem, dohledem a švýcarskou vládou a samozřejmě velká otázka, jak jak se nastaví.