Archiv Plus

Člověk nikdy neví, jak má vyměřený čas… Marie Uchytilová věnovala pomníku lidických dětí dvacet let života. Jeho instalace se už nedočkala

Archiv Plus

Člověk nikdy neví, jak má vyměřený čas… Marie Uchytilová věnovala pomníku lidických dětí dvacet let života. Jeho instalace se už nedočkala
Marie Uchytilová Kučová při práci na návrhu pomníku lidických dětí

Plus

Dětské postavy v nadživotní velikosti, které shlížejí v houfu na prázdnou lidickou pláň, připomínají 82 místních dětí zavražděných v roce 1942 nacisty. Ale jejich pomník vyjadřuje ještě mnohem víc. Podle představ Marie Uchytilové, autorky sousoší, jde o symbolické ztvárnění všech dětských obětí druhé světové války. Bylo jich dohromady třináct milionů.
Naďa Reviláková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nad rozlehlou pláň i v Lidicích. Tam, kde již těch prvních červnových dnech roku 1942 pokojně stála vesnice s kostelem i rybníkem, dnes nehnutě stojí 82 postav. Představují lidické děti, které zavraždili nacisté, a současně je toto sousoší věnované všem dětským obětem druhé světové války. Autorkou monumentálního pomníku byla sochařka Marie Uchytilová a my si to to její dílo v následujících minutách představíme prostřednictvím nahrávek, které nám uchoval rozhlasový archív. U poslechu vás vítá Naďa Voláková. Archiv stojíme na místě, kde býval kdysi kostelík. Není tu po něm ani památky. A všude tam, kde byly chalupy, statky a dělnické domky jedné z rovin. A na smuteční tryzně v Lidicích se 10. června 1945 sešlo na 150000 lidí. Stojí tu.

  • Jako pevná hráz osvobození milionů. Kámen vedle kamene a každý ze žuly. A každý jeden každý sem přišel žalovat, odsoudit a pomodlit se nad hrobem těch, kteří tu padli.

  • Mezi přítomnými byli i lidické ženy a na Hroníková tehdy vyslovila známou prosbu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu