Archiv Plus

Jaroslav Šabata: Vždycky někdo vyhraje a někdo prohraje

Archiv Plus

Jaroslav Šabata: Vždycky někdo vyhraje a někdo prohraje
Jaroslav Šabata

Plus

„Ve volbách vždy někdo vyhraje a někdo prohraje. Nemusí vyhrát to, o čem si myslíme, že je lepší,“ říkal filosof a politolog Jaroslav Šabata (1927–2012). Dnes nám tahle věta přijde banální, jenže Šabata ji pronesl v rozhlasovém vysílání 2. března 1968. A to nebyla doba, kdy by se mluvilo o svobodných volbách, natož o jejich výsledku.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je v politice spíše zúčastněným pozorovatelem než politikem. Jaroslav Šabata, filozof, psycholog a politolog. Archivní nahrávky z jeho dodnes zajímavými myšlenkami vámi v následujících minutách nabídne David Hertl.

  • Archiv.

  • Komunistická strana nezastupuje národ. My jsme si zvykli jako komunisty hovořit úplně samozřejmě, tak, jako bychom národ zastupoval. Jako každé usnesení by bylo usnesení, kterým si národ přímo na rok zastupují jeho orgány, demokratické lidové zastupitelské orgány a my si musíme setsakramentsky snažit, abychom důvěru lidí si získali a o těchto orgánů voleni.

Ostatní také poslouchají